Ako na Facebook Social reading na vlastnom webe?! Ako to vlastne funguje? – Facebook Open Graph I.

Facebook Timeline a OpenGraph Protokol so sebou prináša množstvo nových možností ako do facebooku preniesť akúkoľvek činnosť ktorú vykonávame v bežnom živote do Facebooku prostredníctvom aplikácii používajúcich Facebook API. Dnes si ukážeme čo obnáša implementácia automatickej funkcie sharovanie prečítaných článkov, tzv. Social reading.

Social reading a Open graph, budúcnosť blogov a Facebook aplikácií?

Možno ste si všimli na Facebooku, že pri niektorých Vašich priateľoch sa v pravom stĺpci s aktivitou priateľov zobrazilo niekedy niečo v štýle: "XY čítal článok ABC na EFG", prípadne "XZ uvaril polievku" či "XZ prešiel na bicykli 45km". Tieto aktivity sú akcie Facebook Open Graphu. Kedysi boli len také ako, že niekto niečo lajkoval, komentoval či nahral novú fotku do albumu. Po novom ale takto môžete popísať pomocou Facebook API akúkoľvek aktivitu a prostredníctvom aplikácií či webov ju publikovať svojim priateľom, napríklad by to mohli byť akcie ako: uvaril, zjedol, pozrel film, prečítal knihu, počúval skladbu.... sr... a čokoľvek iné. :-)   Je len na Vás čo zo svojho súkromia pustíte do sveta.

Predvytvorené akcie a objekty Open graphu

Ak potrebujete môžete vytvárať akékoľvek akcie a objekty pre potreby svojich aplikácií. Existujú ale aj prednastavené objekty a akcie po ktorých siahnete najčastejšie.

Prednastavené objekty sú napríklad: Article (ten používa tento blog), Blog, Book, Profile (External), Movie, TV Episode, TV Show, Video,Website

a prednastavené akcie sú:

Čo potrebujem k tomu aby môj web zdieľal čo užívateľ čítal a ukladal to do jeho Timeline profilu?

  • bude to chcieť úpravu kódu HTML na Vašom webe (OpenGraph tagy)
  • bude nutné vytvoriť aplikáciu na FB
  • bude nutné vytvoriť akciu a objekt OpenGraphu (my použijeme existujúce akcie a objekty a to: "čítal som článok")
  • bude nutné naplniť agreggations testovacím obsahom
  • bude nutné pod kontom developera odtestovať funkčnosť (aspoň raz ju použiť aby facebook sprístupnil schvaľovací formulár)
  • bude nutné na stránku pridať volania API aby sa vyzdieľala akcia "čítal som"
  • bude nutné doprogramovať obsluhu prečítaných článkov, možnosť vypnutia / zapnutia aktivity, upozornenia keď niečo zdieľam (najprácnejšie)
  • bude nutné odoslať svoju akciu (aj keď použijeme existujúcu) Facebooku na schválenie s popisom ako táto akcia na našom webe funguje a ako pracuje (v angličtine)
  • a po nejakej dobe ak všetko dopadne dobre a Facebook našu akciu s objektom schváli pre použitie sa budeme tešiť na výsledky ktoré to prinesie

Najprácnejšia vec na tejto implementácii je doprogramovať obsluhu toho čo čítate tak aby to prešlo schvaľovacím procesom na Facebooku (niekto z Facebooku si to reálne prekliká) tak aby neporušovalo súkromie a možnosť voľby či chcem zdieľat alebo nie. Len pridanie widgetu recomendation bar nestačí a neprejde schvaľovaním lebo chýba možnosť tej obsluhy.

Ako vyzerá Social reading v praxi?

Kto chce si môže túto funkčnosť vyskúšať rovno tu na blogu (kliknite vľavo hore na Add to Timeline či Pridať na časovú os). Toto je názorná ukážka ktorá funguje a spĺňa potrebné pravidlá používania.

Čo ďalej?

Implementácia nie je pre každého a momentálne je trochu unfriendly aj k webdeveloperovi lebo veľa vecí ktoré by mohol FB riešiť za Vás si momentálne musíte poriešiť sami. Vyžaduje si znalosť Javascriptu, javascriptového Facebook API, aspoň základov HTML a dobrú znalosť fungovania Facebook platformy. Teda aj vysvetlenie nasadenia nie je úplne jednoduché vysvetliť lebo sú nutné pokročilé znalosti.

Chceli by ste malý seriál o tom ako Social reading dostať na Váš web? Podeľte sa o názor v komentároch...Podobné články

Klasické komentáre

Žiadne komentáre   :-(

Pridať komentár

Facebook komentáre ()

Napíš komentár