Nový internetový prehliadač od Google… Google Chrome, mierne sklamanie

Konečne sa dá vyskúšať nový internetový prehliadač od Googlu s názvom Google Chrome. Nainštaloval som to a práve skúšam čo je to zač... Na prvý pohľad jednoduché a celkom pekné.

Je toto budúci Firefox killer? Google predĺžil spoluprácu  s Mozilla Foundation na ďalšie 3 roky takže nejaký pokles záujmu o Firefox nehrozí.

Toto ale môže byť krok ktorým Google postupne ovládne úplne aj segmenty v ktorých boli odkázaný na produkty tretích strán. Google Chrome je však mierne nevydarený kúsok.

Ovládanie

To je fajn, jednoduché a prehľadné. Dokonca až moc jednoduché a celý prehliadač obsahuje minimálne nastavenia. Skúsenejšieho užívateľa internetu to až možno odradí. Dokopy okrem nastavenia domovskej stránky a miesta pre uloženie sťahovaných súborov tam skoro nič iné nenastavíte. Na jednej strane je to možno dobre ale to nech každý posúdi sám.

Inkognito mód - surfovanie bez stôp

Zaujimavá funkcia je tzv. inkognito mód alebo surfovanie bez stôp. Hodí sa to keď nechcete aby ktokoľvek vedel čo ste hľadali a aké stránky navštívili. Vtedy sa neukladá žiadna história ani iné údaje a po zavretí prehliadača sa všetky stratia.

Inteligentný adresný riadok

Sľubujú inteligentný adresný riadok cez ktorý ľahko vyhľadáte napríklad v mapách. Ja som zatiaľ neprišiel na to ako funguje ale snaží sa domýšľať čo hľadáte a napríklad skôr ako napíšete názov celej domény Vám ju ponúkne na vybratie.  Asi si treba vopred prečítať nejaký manuál ale keď som skúšal zadávať názvy miest tak mi neponúkalo spoluprácu s mapami.

Code inspector, v celku použitelný

Celkom pekný a použitelný inspector pre rozbor zdrojového kódu je súčasťou prehliadača Chrome. Je to ale kópia obľubeného pluginu pre Firefox a to FireBug. Ten čo je v Chrome je použiteľný ale keď ho porovnám s Firebugom tak ten sa mi pozdáva viac. Ale toto je dobrá funkcia.

RSS a vylepšenia sú kde? Niesú a budú vôbec?!

Áno, je to nový prehliadač a pravdepodobne prejde ďalším vývojom ale niečo ako vylepšenia na to neexistujú. Dokonca ani toolbar od Googlu sa nedá nainštalovať a to by som od produktu vlastnej firmy dosť čakal. :-) Ďalej hľadám niečo sko RSS čítačku a zisťujem, že nič také tu nieje. Dokonca pri stránkach ktoré majú RSS feed (v meta tagoch a zobrazujú sa odkazy v adresnom riadku ikonkou) tak tu nič také nieje a to ma dosť naštvalo.

Nejaké je to pomalé a nestabilné

Počas písania tohoto článku (v Google Chrome) a práci s WordPressom mi to až 2x tak vytuhlo, že som musel program uzavrieť a spustiť znovu. Celé sa mi to zdá nejaké pomalé pri práci s javascriptom. Možno sa mi to lan zdá ale je to také divné.  Keď to ale zamrzlo a krachlo tak po spustení znova mi v lište oznámil prehliadač, že Chrome bol nesprávne ukončený a či chcem obnoviť otvorené záložky. Tá obnova sa mi páčila ako je spravená a keď Vám to zhavaruje tak sa nič nedeje. 

Sklamanie (zatiaľ), od Googlu by som čakal viac

Pre mňa osobne je Google Chrome sklamanie. Mám rád produkty Googlu a používam ich (Analytics, Adsense, Gmail, Bookmarks, Youtube...) ale toto čo vypustili do sveta je len atrapa prehliadača. Čakal som, že keď je to od Googlu, že budem mať ľahký prístup k ich službám priamo z prehliadača, že nové maily prečítam bez toho aby som vstuoval do Gmail atď. A ono to ako keby ani nebolo od Google, tak jednoduchý prehliadač ktorý dokopy nič nevie, absencia RSS ma naštvala a tiež nastavenia prehliadača sú tak obmedzené že ma to odradilo.  A najviac žiadne integrované služby Googlu priamo v prehliadači.

Viem, je to nové... Google ide na to vždy nejak inak ale v takomto stave vypustili úplne zbytočný prehliadač ktorého funkčnosť by som priradil niekde pod IE6. Škoda... Ak by som ale mal odporučiť internetom neskúsenému človeku prehliadač tak by to bol Google Chrome, pre jeho jednoduchosť tam nieje čo pokaziť :-)  Uvidíme ako sa to ďalej vyvinie... sťahujte a testujte na http://www.google.com/chromePodobné články

Pridať komentár

8 Komentárov

 1. Jiří Melčák hovorí:

  Já si nemyslím, že je to až tak špatné. Naopak přichází s něčím novým. Jednoduchý a (pro mě) rychlý prohlížeč se základními funkcemi, který stačí 50% běžných uživatelů. Pokud se dodělají věci jako fullscreen, mouse gestures, editace CSS a další drobnosti, má velmi slušnou šanci se prosadit. Já mu tedy hodně fandím, protože jsem ještě nikdy nemohl říct, že jsem s prohlížečem spokojený, ať je IE7, IE8, FF2/3, Opera, Maxthon... Jsem rád, že Chrome existuje.

 2. Mona hovorí:

  Mne sa to tiež nezdá pomalé. Oproti FF a Opere dosť rýchle.

 3. Peter Oravec hovorí:

  Pri práci s Ajaxom mi to pár krát zatuhlo, že som musel reštartovať prehliadač... často pri wordpresse keď som chcel uploadnuť obrazok... kliknem na odkaz kde sa mi ma zobrazit formular pre vyber suboru (volane javascriptom) a vtedy to zatuhne a nic sa nedeje... ale ta obnova po havarii je rychla a pohodova

 4. sure hovorí:

  google je vzdy rovnaky, uvednie nieco v spartanskej podobe v max jednoduchosti a potom pomaly vylepsuje (asi hlavne na zaklade zelani uzivatelov) vid gtalk. zozaciatku uplne nic. absolutne jednoduchy klient, a teraz uz je vzdelany :) a stale vylepsuju.

 5. igor hovorí:

  Ohladom rychlosti spracovania javascriptov doporucujem skusit http://code.google.com/apis/v8/run.html

 6. izmy hovorí:

  Dal bych tomu prohlížeči minimálně rok, potom už se třeba bude moci srovnat s elitními prohlížeči.

 7. terezka hovorí:

  Nech sa snažím ako chcem niea nie ho nainštalovať-neviem a také jednoduché,mrznea mrzne

 8. J.A. hovorí:

  Vcera som Google Chrome nainstaloval je fantasticky, vyrazne mi zrychlil nacitavanie webstranok oproti mojmu donedavna pouzivanemu IE8 kedze mam relativne pomaly internet tak az niekolkonasobne zvysena rychlost nacitavania ma ma uplne nadchla.

Facebook komentáre ()

Napíš komentár