Výlet: soľná baňa Wieliczka

Soľná baňa Wieliczka bola v nepretržitej prevádzke od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia kde bola z dôvodu vysokých nákladov na ťažbu soli prevádzka zastavená. Patrí k najstarším svetovým soľným baniam vôbec a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Soľná baňa Wieliczka

Najkrajšia kaplnka soľnej bane Wieliczka, všetko je soľ... dokonca aj podlahaBaňa sa nachádza v malom mestečku Wieliczka, nájsť ju by pre Vás nemal byť problém. Neviem ako je to tam s parkovaním, my sme parkovali niekde v meste na bezplatných parkoviskách. Hneď na mieste Vás prekvapí množstvo ľudí ktoré sa chce dostať do bane. Vstupenky sa kupujú v dvoch kasách pričom jedna je len pre Poliakov a iná pre ostatné národnosti. Je to preto, že pri kúpe lístka si vyberáte jazyk v ktorom chcete výklad. Češtinu ani slovenčinu nečakajte a tak si musíte vystačiť s angličtinou či nemčinou.

Predtým si ale budete musieť vystáť dlhýýý rad kým si kúpite vstupenku. Tým čakanie ale nekončí, vzhľadom na to koľko ľudí je v jednom momente v bani si aj na vstup počkáte. U nás to bolo asi 45 minút lebo každý jazyk má určitú dobu určenú na vstup. Nezabudnite na dôležitú vec nezahodiť vstupenku po vstupe do bane lebo pri výstupe ju budete musiť priložiť k čítačke aby vedeli, že všetci sa dostali von. :-D

Soľ na stenách, kto chcel ochutnal

Soľ na stenách, kto chcel ochutnal

Cena vstupenky v angličtine je 64PLN + 10PLN za povolenie fotiť či natáčať. Vtedy dostanete takú nálepku a nikto sa do Vás nebude starať čo robíte i keď mám pocit, že fotili úplne všetci aj bez nálepiek.

Celá exkurzia je tak na minimálne 3,5 hodiny. Po prejdení bane sa dostanete do "banskej reštaurácie" ktorá je asi 120-140m pod zemou. Tu sa môžete najesť sa dobré ceny (obrovský rezeň s hranolkami v prepočte za necelých 100Sk) prípadne nakúpiť nejaké soľné lampy či iné suveníry.

V bani sa kedysi dalo ísť malú trasu aj loďkou

Soľná baňa Wieliczka

Video celej exkurzie + múzeum

Dal som si tú námahu a vytvoril dve videá kde je zachytená v podstate celá expozícia soľnej bane Wieliczka. Na fotenie a točenie je tam trochu tma ale čo to je vidieť.

Prehliadka bane

Toto je klasická prehliadka ktorá zaberie tak minimálne 2,5 hodiny, na jej konci sa dostanete do reštaurácie a priestorov kde si môžete kúpiť suvenír za dobré ceny. Odtiaľto máte už na výber či idete do múzea alebo na povrch.

Múzeum

Prehliadka múzea ktoré máte v cene ale je to dobrovoľné. Uvidíte nástroje baníkov, predpotopné spôsoby spracovávania soli atď...

Návšteva Wieliczky sa určite oplatí, uvidíte najnižšie položenú kaplnku na svete kde je všetko len soľ... podlaha, sochy, steny, stropy, schody. Proste paráda.Podobné články

Pridať komentár

5 Komentárov

 1. martina hovorí:

  fakt super, odporucam vsetkym.Fotky su fotky a skutocnost je predsa len skutocnost. Este teraz mi beha husia koza po chrbte - pre mna je to nieco neuveritelne, co dokazal clovek 300 km dlha jaskyna a vsetko zo soli, no proste parada, fakt odporucam. Budete mat skvely zazitok.

 2. Eva hovorí:

  Odporúčam výlet do soľných baní vo Wieliczke. Je to pozitívny zážitok, ktorý Vám miestami vyrazí dych.

 3. Paľo hovorí:

  A polština Vám nestačila? Neviem, odkiaľ si, ale my sme mali poľskú super sprievodkyňu, rozumeli sme dobre, aj ona nám. Polština je bližšia slovenčine ako čeština, len niekto sa s ňou málo stretáva.

 4. michal hovorí:

  niečo neuveriteľné zážitok na celý život a mimochodom je tam sprievodkyňa čo vie super slovensky volá sa Marta.

 5. bb33 hovorí:

  Boli sme , videli sme , žasli sme. Až tam si človek uvedomí tie čísla ktore o bani čital. 3 hodinova túra v 60-140 metrovej hlbke pri konstantnej teplote a prekrásnych miestnostiach bane je fakt super zážitok. Absolutne odporučam nechať si na banu 2 dni nakolko sa da isť aj sfarať do aktivnej časti.

Facebook komentáre ()

Napíš komentár