Vytvárame Facebook aplikácie II. Aké aplikácie sa dajú vytvoriť s Facebook API?

V tejto časti si vysvetlíme aké časti obsahuje Facebook API a aké druhy aplikácií sa dajú vytvoriť.

Facebook SDK a jeho nástroje

Facebook aktuálne obsahuje 4 SDK pre vývoj aplikácií a to konkrétne tieto:

  • Javascript SDK - umožňuje prístup ku všetkým vlastnostiam Graph API a dialógovým oknám. Poskytuje bohatú funkcionalitu na strane klienta s možnosťami renderovania XFBML verzií sociálnych pluginov.
  • PHP SDK - poskytuje prístup k Facebook platforme cez PHP. Pomáha pri integrácii Facebook autentifikácie a Graph API vo weboch fungujúcich na PHP.
  • iOS SDK (iPhone & iPad) - obsahuje triedy pre vývoj Facebook aplikácii v Objective-C. Toto SDK je open source a poskytuje dialógové okná, prihlasovania a prístup k údajom Graph API.
  • Android SDK - obsahuje triedy pre vývoj Facebook aplikácii pre platformu Android. Toto SDK je open source a poskytuje dialógové okná, prihlasovania a prístup k údajom Graph API.

Typy webových aplikácií

Konkrétne by sa dali webové aplikácie rozdeliť na približne 4 typy:

Statická FB záložka

Statická záložka na fanpage - je to klasická záložka ktorá obsahuje nejaký statický obsah a neposkytuje žiadnu FB funkčnosť. Je to len HTML kód natiahnutý do FB záloložky. Môže to vyzerať napríklad takto. Kedysi sa to dalo vytvárať cez tzv. FBML tagy ktoré ale Facebook už zrušil.

Takže ak už chcete natiahnuť obsah do FB tak musí byť uložený externe na nejakom webe a do záložky sa len natiahne. Záložky na FB používajú hlavne firmy ktoré na FB chcú propagovať svoje produkty či zobrazovať nejaký obsah. Aj keď je to len statický obsah ktorý nič nerobí aby ste ho mohli zobraziť ako záložku musí to byť FB aplikácia.

Facebook záložka s použitím FB API

Tým, že Facebook zrušil FBML tak akýkoľvek obsah záložky musí byť už iframe aplikácia a tak je možné do statickej záložky preniesť funkčnosť ako do klasickej FB aplikácie. Jediný rozdel je, že beží v záložke a v strednom páse na FB ktorá má šírku 520px. Takúto aplikáciu si môžete pozrieť napríklad tu. Je to klasická HTML stránka ktorá pomocou FB API vyvoláva share okno pre zdieľanie na nástenku. Môžete tu ale pomocou Javascript API alebo PHP API urobiť čokoľvek.

 

Facebook aplikácia s použitím FB API

Toto je tiež len externá stránka kde je nejaký obsah (do FB sa to len externe načítava cez iframe) ale môžeme tu použiť funckie API ako napríklad share na wall, like niečoho, prípadne si táto aplikácia vytiahne cez API potrebné údaje ktoré potrebuje (musíte aplikáciu potvrdiť).

Po najnovších zmenách sa tieto aplikácie prehrávajú v iframe ktorý už nemá len 760 pixelov ale už sa vie aj layout rozťahovať na 100%. Bude možné teda vytvárať aj rozmerovo veľké aplikácie ktoré sa doteraz nedali v layoute Facebooku vytvárať. Štandardne sa takto zobrazujú rôzne hry ktoré sú napríklad celé vo flashi ale pre rôzne akcie vyvolávajú okno pre zdieľanie na stenu a podobne.

Weby autentifikované a prepojené cez Facebook API

Doteraz to nie je až tak viditeľné ale s nástupom nového Timeline profilu a trendu pretvárania webov na sociálne objekty Open Graph protokolu bude prepojenie klasického webu s FB možno úplne bežnou vecou ako je dnes LIKE button. To, že FB záložky a aplikácie sa do Facebooku naťahujú externe znamená, že vedia fungovať aj bez nutnosti byť na priamo FB aby ste ich mohli používať.

Pekná ukážka použitia FB API je možnosť sa registrovať cez svoje FB konto na weboch ako napríklad IMDB (databáza filmov). Ak sa ale prihlásite cez FB stránka by mohla cez API pristupovať k rôznym údajom (napríklad aké filmy sa Vám páčia) ktoré jej povolíte, napríklad by si vedela zistiť filmy ktoré sa Vám páčia z Vašeho profilu. Tento trend už nastupuje a napríklad nový partner Facebooku Spotify už umožnuje použitie služby len cez FB konto. :-/

Sociálne pluginy

Sociálne pluginy prinesú užívateľom FB skúsenosť na základe jedného riadku HTML kódu na Vašej stránke. Asi najznámejší je LIKE button ktorý je dnes skoro všade. Pluginov je ale o dosť viac. Dokonca som na tomto blogu vložil aj klasické FB komentáre cez jeden z pluginov. S príchodom Timeline profilu budeme ponovom stále častejšie vidieť tlačidlo "Add to my timeline" ktoré nás pripraví o dosť súkromia. :-/Na základe jedného povolenia bude môcť publikovať čo čítate prípadne akúkoľvek inú činnosť.

Použití FB API je samozrejme viac, toto bolo približné zhrnutie pre lepšiu predstavu aké aplikácie je možné vytvárať. Ak chcete začať tak skočte rovno sem.Podobné články

Klasické komentáre

Žiadne komentáre   :-(

Pridať komentár

Facebook komentáre ()

Napíš komentár