Sú vyšetrenia a ochorenia, ktoré neradi riešime, pretože z nich máme strach alebo nie sú nám príjemné. Pre mnohých je to vyšetrenie u zubára, pre ženy vyšetrenie u gynekológa. Medzi nepríjemné vyšetrenia rozhodne patrí aj vyšetrenie u gastroenterológa, a to v prípade, ak váš trápi analna trhlina. Žiadne ochorenie nie je potrebné podceňovať a strach z vyšetrenia alebo pocit hanby je potrebné odložiť, pretože môžete si iba skomplikovať liečbu. Análne trhliny často trápia malé deti, najmä dojčatá, ale i starších ľudí. Toto ochorenie môže trápiť každého z nás, niekto potrebuje medikamentóznu liečbu, niektorí dokonca potrebujú i chirurgický zákrok.

střeva

Urýchlite hojenie a zabráňte vzniku ďalších trhlín

Análne trhliny sa často zahoja do niekoľkých týždňov. Ak podniknete kroky, môžete predísť zhoršeniu alebo prispejete k rýchlejšej liečbe. Niekoľko zmien životného štýlu môže pomôcť zmierniť nepohodlie a podporí hojenie análnej trhliny, ako i zabrániť jej opakovaniu. Pridajte vlákninu do svojho jedálnička. Konzumácia asi 25 až 30 gramov vlákniny denne môže pomôcť udržať stolicu mäkkú a zlepšiť hojenie trhlín. Medzi potraviny bohaté na vlákninu patrí ovocie, zelenina, orechy a celozrnné výrobky. Môžete si tiež vziať aj doplnok z vlákniny. Treba si však dať pozor, pretože pridanie vlákniny, najmä doplnkovej, môže spôsobiť plynatosť a nadúvanie, a preto príjem zvyšujte postupne. Pite dostatočné množstvo tekutín. Tekutiny pomáhajú predchádzať zápche. Počas vyprázdňovania sa vyhnite namáhaniu. Námaha vytvára tlak, ktorý môže spôsobiť vznik novej trhliny. Ak dieťa má análnu trhlinu, plienky vymieňajte často, oblasť konečníka jemne umyte a problém prekonzultujte s detským lekárom.

bolest břicha

Vyšetrenie u lekára neodkladajte!

V prípade, že trpíte týmto ochorením, objednajte sa na vyšetrenie ku gastroenterológovi. Pred návštevou si spíšte všetky príznaky. Vám sa môžu zdať, že nejako nesúvisia, no nikdy neviete. Popremýšľajte nad všetkými informáciami o vás, ako sú životné zmeny, rodinné anamnézy a porozmýšľajte, či nemáte nejaké stresy. Nezabudnite si spísať, aké lieky, vitamíny či iné doplnky užívate a ich dávkovanie. Pripravte si všetky otázky, ktoré sa chcete spýtať svojho lekára. Včasnou diagnostikou ochorenia, môžete predísť komplikáciám. Ak sa análna trhlina nelieči, môže spôsobiť nepohodlie. V niektorých prípadoch liečba môže končiť až chirurgickým zákrokom. Ak sa chcete tomu vyhnúť, odhoďte všetky stresy, zábrany a navštívte lekára.Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto ochorení, navštívte webovú stránku https://www.proctocare.sk/.