Hitom súčasnosti je návrat ku koreňom a minimalizmus. Tradícia tvorby domácich výrobkov, často z doma dostupných surovín, bola už v minulosti súčasťou nielen našej ale aj iných svetových kultúr. Ak ste tiež „naskočili“ na zelenú vlnu a teší vás takéto domáce tvorenie tento článok vám načrtne pár postrehov, ktoré by ste mali zvážiť predtým než sa do výroby pustíte:

olej
 
1) Vyberte si správnu receptúru
Prvým krokom pri vývoji domáceho produktu je nájsť vhodný vzorec. Aby produkt nielen vyživoval vašu pokožku ale zostal bezpečný a stabilný počas celej doby používania.
Všetky domáce kozmetické výrobky môžeme rozdeliť na dve kategórie:
– bezvodé
– obsahujúce vodu

mýdlo

Buďte zvlášť opatrní pri výrobkoch obsahujúcich vodu, íl, med a ovocie pretože je vysoko pravdepodobné, že sa budú veľmi rýchlo kaziť. Ak chcete získať stabilný a bezpečný prípravok, je nevyhnutné doň pridať silný prírodný konzervačný prostriedok.
Bezvodé produkty predstavujú nižšie riziko mikrobiálneho množenia kvasiniek ale sú náchylnejšie na oxidáciu a zatuchnutie. Aby ste spomalili tento proces, pridajte k výrobku antioxidant (napríklad vitamín E).
 
2) Nájdite vhodný obal
Výrobok, ktorý je v otvorenej nádobke sa ľahko kontaminuje. Samozrejme ak sa jedná o masť alebo krém tak sa tomu nevyhnete ale ak vyrábate pleťovú vodu, tonikum či kozmetický olej použite fľašku s rozprašovačom, pipetou alebo kvapkadlom.
 
3) Dodržujte doporučené dávkovanie
Nezabúdajte, že objem kvapalných zložiek sa mení podľa ich hustoty a teploty. Pri meraní po kvapkách je ľahké prekročiť odporúčanú koncentráciu, najmä pri pridávaní prísad ako sú éterické oleje vo veľmi nízkych koncentráciách. To isté platí aj pri tekutých konzervačných látkach.
Práve tieto dve zložky môžu u niektorých ľudí pôsobiť senzibilne preto je nevyhnutné dodržať správne dávkovanie doporučené výrobcom alebo receptúrou.

olej
 
4) Odmerajte pH
Meranie pH je jednoduchý krok, ktorý určite nevynechajte. Hodnota pH totiž ovplyvňuje vlastnosti vašej kozmetiky, napríklad od pH závisí či bude zvolená konzervačná látka fungovať efektívne a bezpečne a súčasne pH ovplyvňuje aj vzhľad, farbu a vôňu výrobku. Zmerať ho môžete celkom jednoducho: pH papierikmi.