1. Dedičnosť
Ak boli vaši rodičia chorí na akné, s najväčšou pravdepodobnosťou bola choroba zdedená: genetická predispozícia sa považuje za hlavnú príčinu akné. V tomto prípade je na vine akné:

moedré oči

  • Vysoká koncentrácia androgénov  – mužské pohlavné hormóny – alebo precitlivenosť kožných receptorov dokonca aj na normálnu hladinu androgénov.
  • Vlastnosti štruktúry mazových žliaz : u ľudí s akné sú výtokové žľazy dlhé a úzke. To spôsobuje ťažkosti pri opustení kožného mazu, čo vedie k trvalému zablokovaniu a zápalu.
  • Vlastnosti štruktúry a chemického zloženia pokožky : akné, horná vrstva kože sa. Zahustenie vedie k strate vody a narušuje zloženie vrstvy tuku. Nerovnováha kyselín nevyhnutných pre zdravú pokožku sa vyvíja – linoleová a sapienická.

2.  Hormonálna nerovnováha
Pohlavné hormóny sú hlavnými regulátormi aktivity mazových žliaz. Ženský hormón estrogén je zodpovedný za normálnu tvorbu mazových žliaz kože. Mužský hormón urýchľuje rast a vývoj buniek mazových žliaz. Úroveň estrogénu klesá – preto väčšina žien má akné niekoľko dní pred menštruáciou, je to spôsobené prudkým poklesom hladín estrogénu pred začiatkom menštruačného cyklu. Niekedy však pokles hladín estrogénu je znakom hormonálnej choroby. Potom sa vyrážka objavuje neustále a nemá nič spoločné s cyklom.

3. Nesprávna  výživa
Niektoré konkrétne výrobky môžu spôsobiť akné. Avšak, niektoré vlastnosti stravy pravdepodobne zlepšia akné. Podľa Americkej akadémie dermatológie môže byť vysoká glykemická diéta (to je jedna z mnohých jednoduchých sacharidov: glukóza, fruktóza, laktóza) a diéta s veľkým množstvom mliečnych výrobkov pre kožu škodlivá . Nadbytočný cukor zvyšuje hladinu inzulínu a to prostredníctvom reakcií vedie k nadmernej tvorbe mazu.

krém

4. Prijatie anabolických steroidov
Niekoľko štúdií opisuje výskyt akné u športovcov-kulturistov: nadužívanie anabolických steroidov, ktoré stimulujú tvorbu kožného mazu v mazových žľazách. Vedľajšie účinky vo forme vyrážky sa vyskytujú u takmer polovice športovcov.
5. Nedostatok vitamínov a stopových prvkov

Na tvorbu kožných buniek sú potrebné takmer všetky vitamíny, najmä A, D, E a skupina B, ale s vyváženou a rozmanitou stravou, nedostatok týchto látok (okrem vitamínu D) je zriedkavý. Preto dermatológovia hľadajú lieky na záchranu života medzi látkami s protizápalovou aktivitou.