Pole dance alebo inak povedané tanec na tyči

Je to moderná tanečná disciplína ktorá spája prvky z rôznych tancov ako napríklad balet, valčík, salsa, moderný voľný tanec a v neposlednom rade aj prvky gymnastika a akrobacie.

tanec

Tento šport vám pomôže nie len spevniť svoje telo ale aj vyformovať dokonalú postavu. Spoznáte svaly svojho tela o ktorých ste doteraz nevedeli, že existujú. Samozrejme nadobudnete aj silu, predsa len udržať svoju váhu na rukách alebo nohách nie je také jednoduché. Získate obrovskú flexibilitu a ohybnosť, čo sa môže byť užitočné aj pre vášho partnera, manžela poprípade milenca.                          

balet

V neposlednom rade spoznáte mnoho úžasných ľudí. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ak v spoločnosti spomeniete pole dance, 80% ľudí sa okamžite spýta či ste pracovali v nejakom erotickom bare. Nanešťastie ich vždy sklamem alebo práve naopak poteším tým , že poviem, že som tancovala výlučne v štúdiu na to určenom. V každom prípade vám môžem zaručiť, že týmto športom dokážete ohromiť  nie len svojich priateľov ale aj okolie. Prejdime si  spoločne históriu tohto úžasného a zároveň veľmi náročného športu.
 
História:

Pole dance má svoje korene pravdepodobne v indickom cvičení s názvom Mallakhamba, ktoré využíva vytrvalosť a silu na drevenej tyči.
V roku 1920 začali akrobati v Číne využívať tyč, ktorá bola v prostriedku a jej hlavnou úlohou bolo podopierať celý stan. Vďaka tomuto sa postupne vyvinul šport podobný dnešnému pole dancu – Chinese pole, kde majú tanečníci k dispozícii 2 tyče, po ktorých rôzne šplhajú, preskakujú z jednej na druhú a robia rôzne pózy.

bar

V 80 rokoch minulého storočia prevažne v Kanade a USA sa tyče y cirkusov presunuli do striptízových barov.
Až v roku 1990 sa začali tyče využívať ako kondičné cvičenie a vynikla dnešná podoba pole dance. Na Slovensku ani v Českej republike nie je tento šport veľmi rozšírený, napriek tomu sa stal koníčkom pre veľké množstvo ľudí.