Žily pretkávajú celé naše telo, vedú k vnútorným orgánom, ktoré zásobujú krvou a odvádzajú ju do srdca. Sú vybavené špeciálnymi chlopňami, ktoré majú brániť jej spätnému toku, ale v prípade nejakého poškodenia už svoju funkciu neplnia, a dávajú tak možnosť krvi tiecť opačným smerom. V žilách sa potom vytvára vysoký tlak, následkom čoho žily expandujú a sú viditeľné na povrchu kože.

Podľa ich hrúbky ich rozdeľujeme na:

-metličky s hrúbkou do 1mm

-retikulárne žilky s hrúbkou od 1 do 3mm

-varixy majú hrúbku viac ako 3mm

2

Dôvod, prečo kŕčové žily vznikajú, zatiaľ nie je známy, ale existujú rizikové faktory, ktoré na ich vznik významne vplývajú:

  • pribúdajúci vek
  • obezita
  • tehotenstvo
  • zlá životospráva
  • dedičné predispozície
  • fajčenie
  • zdvíhanie ťažkých bremien
  • nevhodné oblečenie a mnoho iných

Nohy nás nosia celý život, a tak si krcove zily Venasum.com zaslúžia našu pozornosť v prípade, ak sa s nimi niečo deje. Prvé príznaky kŕčových žíl sa väčšinou objavujú večer a môže ísť o:

-silnú únavu dolných končatín s pocitom ťažoby

-opuch

-bolesť

-pálenie a svrbenie nôh

-syndróm nepokojných nôh

-pulzovanie

-zvýšená potivosť

kŕčové žily -varixy

Pri každom príznaku nejakých ťažkostí sa treba obrátiť na odborného lekára, ktorý včas odhalí pôvod a rozsah poškodenia žíl. V súčasnosti sú už bežné ambulantné ošetrenia kŕčových žíl, ide o bezbolestné zákroky, ktoré umožňujú šetrné a moderné spôsoby liečby. Na Slovensku je ich možné odstrániť šetrnými metódami, kam patrí laser, skleroterapia, perkutánna termokoagulácia alebo biologické lepidlo. Všetky tieto zákroky sú moderné, šetrné, nie je pri nich nutná hospitalizácia a po samotnom výkone je potrebná veľmi krátka doba rekonvalescencie, zákroky sú bezbolestné, s minimom rizika vzniku modrín, čo umožňuje pacientovi okamžitý návrat do bežného života.

Starať sa o zdravie nôh by malo byť normálne pre každého z nás, lebo pri problémami s nohami je pre nás náročné žiť plnohodnotný život plný pohybu a aktivít, ktoré máme radi.