Pri chôdzi naboso cítite všetky nerovnosti, každý kamienok, teplo aj chlad.
Ak by ľudia chodili naboso, boli by aj ohľaduplnejší k prírode a prostrediu, v ktorom žijú. Určite by ste vonku nenašli rozbité sklo, pohodené odpadky, ani zbytočne štrkom vysypané chodníky, napríklad v lesoch.
Prechádzka naboso je oveľa zaujímavejšia a zábavnejšia, dokonca sa na ňu budete tešiť. Bude vás to baviť, nebudete si musieť počas nej púšťať hudbu alebo sa do toho nútiť.

kameny

Po čase si chodidlá viac zvyknú, spevnejú svaly, zlepší sa imunita a budete sa postupne otužovať. Koža je paradoxne jemnejšia, pretože sa odstraňuje tá prebytočná.

Dôležité je aj správne chodiť, určite zabudnite na chôdzu, ako ste ju praktizovali v topánkach. Učte sa chodiť odznova. Našľapujte jemne, cez pätu a celé chodidlo a odrazte sa od všetkých prstov. Vystrite sa a vnímajte zem pod nohami, dáva vám informácie. Prirodzene budete dávať väčší pozor kam stúpate a akým spôsobom.
Môžete si vyskúšať aj beh, ktorý je slobodný a nabíja šťastím a energiou.
Najpohodlnejšie povrchy pre chodidlá sú mach, jemná, nepokosená tráva, blato, voda, piesok aj oblé kamienky. Neskôr zistíte, že prejdete bez problémov aj po ostrejších kameňoch alebo pokosenej tráve a možno to bude aj príjemné.
Zo začiatku nemusíte chodiť na dlhé prechádzky, postačí aj krátke chodenie po lúke, aby ste si vyskúšali, ako sa cítite.
Chodidlá sa vám prekrvujú a preto, aj keď je chladnejšie, nohy môžu byť dokonca teplé. V topánkach sú často stiahnuté, najmä prsty, a neprekrvujú sa, preto sa stáva, že vám je väčšia zima.

stopy

Topánky sú len novodobý výmysel a stále sa „vylepšujú“, aby svaly na nohách a chodidle nemuseli pracovať a nevedeli sme, vďaka tesnej topánke poriadne našľapovať, čo pre nás určite nie je dobré.
Na chodidle sa nachádza množstvo nervových zakončení, alebo inak povedané, reflexných bodov, ktoré sa chôdzou naboso masírujú a tým masírujú celé telo.
Chôdza naboso vás zbaví bolesti chrbtice a hlavy, a naučí vás správnemu držaniu tela. Pomôže vašim nohám, aby dostali svoj prirodzený tvar a nemuseli byť vytvarované podľa obuvi, ktorú nosíte dlhé roky.
Chodiť naboso je pre človeka prirodzené, ešte nedávno tomu tak bolo. Stačí sa len vyzuť a vyskúšať si ten pocit na sebe.