K základnej starostlivosti o psa by malo okrem kŕmenia a prechádzok patriť aj pravidelné odčervovanie aby sme zviera zbavili vnútorných črevných parazitov, ktoré ohrozujú nielen psa ale aj človeka, obzvlášť deti, ktoré sú v rodine spolu s domácim miláčikom. Mali by sme preto vedieť, ako často odčervovať psa, aby sme jeho zdravotný stav nezanedbali.

pes na gauči

Ktoré parazity ohrozujú psa?

Medzi najčastejšie parazity, ktoré môžu zdravie psa ohroziť patria pásomnice a škrkavky. Cieľom odčervenia je vyhubiť prítomné parazity v čreve a najmä zabrániť vylučovaniu ich vajíčok trusom, ktorý by sa mohol https://www.bikewale.com/honda-bikes/activa/price-in-mohol/ dostať nielen do exteriéru ale aj do našej domácnosti. Zvlášť by sme mali dbať na odčervenie, pokiaľ sú v domácnosti malé deti, ktorých organizmus a imunitný systém si s nimi ešte nevie poradiť. Prítomnosť parazitov v tele psa sa prejavuje rôzne, občas môže byť aj celkom nenápadná, pes začne chudnúť, hnačkovať, nemá chuť do jedna, kvality srsti sa podstatne zhorší. No oveľa horšie je ak dôjde k poškodeniu orgánov a narušeniu celkovej imunity psa. Vajíčka parazitov sa vylučujú najmä stolicou a voľných okom nie je možné ich uvidieť, okrem toho sú veľmi odolné vo vonkajšom prostredí. Pokiaľ má náš pes problémy, je vhodné dať vyšetriť vzorku trusu, ktoré odoberieme niekoľko dní po sebe, pretože vajíčka parazitov sa nevylučujú každý deň. Taktiež nakazenie parazitmi u človeka môže byť spočiatku bez príznakov, no neskôr sa môže prejaviť bolesťami brucha, anémiou, nechutenstvom, hnačkami, kašľom, pričom nás vôbec nemusí napadnúť, že sa jedná o parazity v organizme.

vykulený pes

Ako často odčervovať psa?

Antiparazitiká účinkujú len na dospelé parazity v čreve, preto je potrebné odčervenie pravidelne opakovať. Šteniatka po narodení odčervujeme už 14 dní po narodení. Následne odčervenie opakujeme raz za dva týždne do troch mesiacov veku, potom už len raz do mesiaca až do veku 6 mesiacov. Dospelý pes má byť odčervený 4 krát do roka (pravidelne každé tri mesiace). Existuje mnoho prípravkov na odčervenie, ideálne je liečivá striedať (rôzne zloženie lieku) aby sme dosiahli lepšiu účinnosť odčervenia. Vždy by sme si však mali dať poradiť od veterinára alebo špecialistu, pretože tablety je potrebné dávkovať aj v závislosti od hmotnosti psa. Veľké množstvo prípravkov nájdete nahttps://www.vetcan.sk.