Chyby v zraku nie sú v súčasnosti medzi populáciou ničím výnimočným. Niektoré poruchy sú vrodené, iné si privodíme sami častým sedením za počítačom alebo nedostatočnou ochranou oka pred UV žiarením. Medzi časté poruchy zraku patrí aj tupozrakosť. Príčin jej vzniku môže byť hneď niekoľko. Vyskytuje sa zvyčajne u detí, no pravidelnými prehliadkami u očného lekára je možné vzniku tupozrakosti predchádzať. Poďte sa spolu s nami pozrieť, čo sa za touto chorobou skrýva a aké vážne môžu byť jej následky.

tupozrakost

Tupozrakosť a jej prejavy

Táto porucha oka sa tiež nazýva amblyopia a ide o funkčnú chybu. Medzi jej hlavné prejavy patrí znížená zraková ostrosť buď na jednom alebo oboch očiach. Mozog obrazy z oboch očí spojí v jeden. Ak je však jedno oko výrazne slabšie ako druhé, obraz z tohto tupozrakého oka vyradí a postupne úplne ignoruje, čím sa stáva jedno oko dominantné. Dôsledkom tohto procesu je, že človek stratí priestorové videnie. Príčinou tupozrakosti môže byť škúlenie alebo zraková chyba v detstve, ktorá nebola korigovaná hneď od začiatku. Príčinou tiež môže byť šedý zákal. Táto očná porucha sa prejavuje najmä u detí. Dieťa stratí schopnosť orientovať sa v priestore, priviera oči, žmúri a celkovo pôsobí tak trochu neohrabane. Zvláštne však je, že sa nemusí prejaviť nijako. Práve tu totiž vzniká riziko, že keď tupozrakosť prerastie do vážnejšieho stavu, nie je možné ju odstrániť, ale iba zmierniť.

hnědé oko

Kedy je potrebná prevencia tupozrakosti?

Tupozrakosť je vážne ochorenie oka, preto by ste ju u dieťaťa rozhodne nemali podceňovať. Pokiaľ je vo vašej rodine prítomná nejaká dioptrická chyba, nech už je akákoľvek, mali by ste s dieťaťom navštíviť odborníka okolo 2. roku života. Ak je všetko v poriadku, následne by ste mali absolvovať preventívne prehliadky v 6. a 9. roku dieťaťa. Mnoho rodičov nepovažuje za dôležité nechať dieťa vyšetriť, no je potrebné si uvedomiť, že zrak sa vyvíja v prvých rokoch života. Po 9. roku sa už nevyvíja, čo znamená, že po tomto veku už tupozrakosť nie je možné odstrániť úplne.
Oči sú dôležitým orgánom, ktorým vnímame všetko naokolo. Venujte im preto zvýšenú pozornosť. Viac o tupozrakosti sa dozviete na webovej stránke https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/.