Čo všetko v sebe zahŕňa pojem hobby, záľuby – záujem o vykonávanie činností vo voľnom čase, ktorým sa radi venujeme a zároveň si výborne oddýchneme? 
Na príjemné prežitie všedného dňa a denného stereotypu by sme mali v našom dennom harmonograme vyčleniť čas i priestor svojím koníčkom. Nemali by sme zabudnúť, že občas treba vypnúť a poriadne si oddýchnuť. Popritom načerpáme veľa energie. Predovšetkým  hlavným cieľom záľub je odstránenie fyzickej a psychickej námahy a dosiahnutie duševnej rovnováhy.

pes

Každý z nás uprednostňuje iný druh koníčkov, pretože človek je jedinečná bytosť. Koníčkov je veľmi veľa a sú rôzne. Niektoré si vyžadujú veľké množstvo adrenalínu – ide o paragliding, rafting, horolezectvo a naopak iné sú bez adrenalínu a pokojné, napríklad čítanie kníh, pletenie, háčkovanie, ručné práce, šitie, výtvarné a remeselné činnosti.

psík

A čo vtedy, keď s nami v domácnosti žije zviera? Venujme podrobnejšie svoju pozornosť svojmu domácemu miláčikovi. Nepremeškajme čas vhodný na jeho správny výcvik. Pýtame sa sami seba kedy je tá správna doba naučiť psa základným povelom a neskôr z neho vychovať správneho strážcu našej domácnosti? Čo všetko sa musím naučiť, aby som správne vychoval psa ? Vtedy sa už začíname venovať kynológii. Je to veda zaoberajúca sa všetkým, čo sa týka nášho najvernejšieho priateľa – psa.  Jeho pôvodom a genetikou, výcvikom, chovom a starostlivosťou o psa.

Výcvik psíka nie je jednoduchý a musíme mu venovať svoju pozornosť.  Je veľmi dôležité pravidelne venovať dostatok času jednotlivým cvikom. Vždy, keď sa psík naučí nový cvik následne ho zopakovať, aby sa mu vryl do pamäte, odmeniť ho a postupne pridávať ďalšie nové povely. Každý psík je inej povahy a tak isto prebieha výcvik rozdielne vzhľadom k veku. Ale keď sa pes vydarí už sa z koníčka stáva kôň.

doga

Veľmi dôležité je vytvorenie si puta medzi človekom a psom. Zviera to cíti a vašu oddanosť vám vráti niekoľkonásobne.