Medzi nepríjemné bolesti, ktoré človeka z času na čas potrápia patria napríklad nepríjemne bolesti klbov, bolesť kolena, zubov či hlavy. Všetky bolesti, ktoré človeka postihnú nie sú vôbec príjemné a vedia pokaziť náladu na pár hodín alebo aj dní. Avšak existuje mnoho alternatívnych spôsobov liečby alebo tiež liekov, mastí či gélov, ktoré vedia bolesť zmierniť. Ak však bolesti kĺbov, hlavy a podobne stále pretrvávajú je vhodné vyhľadať odborníka, aby sa nastavila preventívna liečba.

dívka

Prevencia proti bolestiam kĺbov

Bolesti kĺbov sa vyznačujú nepríjemným pichaním v hociktorej časti tela, pretože ľudské telo má približne 230 kĺbov a kĺbových spojení. To znamená, že kĺbov je v ľudskom tele naozaj veľmi veľa a preto sa treba o ne náležite starať. Kĺby je vhodné pravidelne vyživovať látkami, ktoré prospievajú ich správnej činnosti. Vyživujúce látky pre kĺby obsahuje napríklad čerstvá zelenina, ovocie, ryby, potraviny bohaté na bielkoviny, orechy (mandle, pistácie, vlašské orechy), celozrnné potraviny, extra panenský olivový olej alebo napríklad kvalitná horká čokoláda. Na bolesti kĺbov tiež priaznivo pôsobia aj rôzne čaje. Napríklad kurkumovo – zázvorový čaj má protizápalové účinky, pretože kurkumín je bohatý zdroj antioxidantov a zázvor má vynikajúce liečivé účinky. Ďalší vynikajúci čaj proti bolesti kĺbov je borievkový čaj. Borievka totižto pomáha pri bolestiach súvisiacich s artritídou, kvôli obsahu tzv. terpinem-4-ol. Táto zložka potláča biele krvinky, ktoré reagujú na signály zápalu. Pri pravidelnom pití borievkového čaju, z pravej pichľavej a obyčajnej borievky, môže dôjsť k zníženiu bolesti. Na zmiernenie bolesti kĺbov sa dá tiež použiť magnéziový kúpeľ alebo zábal z púpavových listov. Pri bolesti kĺbov alebo tiež kolena je nutné mať dostatočný príjem tekutín. Tekutiny sú však dôležité pri bežnom živote a ich príjem netreba podceňovať. Vďaka vode sa dajú z tela vylúčiť škodlivé látky. Ak trpíte bolesťami kĺbov neodporúčajú sa tiež piť alkoholické nápoje a fajčiť. S bolesťami kĺbov však môže súvisieť aj nadváha alebo obezita. Pri zredukovaní hmotnosti, telo nemusí nosiť nadbytočnú váhu a bolesti kĺbov sa tiež môžu zmierniť. Väčšina chorou sa dá minimalizovať so správnou životosprávou a pravidelným pohybom, ak nie sú choroby geneticky predurčené.

masáž

Okrem výživnej stravy a príjmu tekutín sa dajú proti bolesti kĺbov použiť aj rôzne výživové doplnky. Na internetovej stránke www.dacompharma.sk je bohatá ponuka výživových doplnkov a ďalšieho sortimentu, ktoré zmierňujú bolesť kolena či kĺbov, vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej, kolagénu, vápniku, vitamínu C a D a ďalších vyživujúcich látok.