Jedným z veľmi málo známych prostriedkov na odhaľovanie malwaru je práve Ultimate pprocess manager. Tento veľmi pokročilý správca úloh a procesov, ale nie je príliš vhodný pre menej skúsených užívateľov. Jeho veľmi rozsiahle a komplikované možnosti totiž môžu v ruke začiatočníka spôsobiť veľké škody a to mnohokrát väčšie, než by vykonal nejaký zákerný vír, alebo malware.
 přenosný počítač
Hoci sa teda Ultimate proces manager tvári na prvý pohľad ako len jednoduchý správca úloh, jeho schopnosti presahujú aj celý rad platených antivírových programov. Za pripomenutie napríklad stojí možnosť, blokovať funkcie jednotlivých programov, ako je možné napríklad zakázať spúšťanie rôznych procesov alebo zápisy do registrov. Unikátne na programe je aj to, že umožňuje vykonávať hromadné akcie s viacerými procesmi súčasne, čo sa hodí hlavne tam, kde malware využíva dva navzájom spolupracujúce procesy.
 
Skúsenejší a pokročilejší užívatelia, môžu tento nástroj využiť aj k ochrane domáceho počítača pred vlastnými deťmi. Keďže ponúka napríklad možnosť zakázať úpravy plochy Windows, prístup do registrov alebo do správcu procesov.
 
Pre boj proti rootkitom je možné veľmi dobre použiť možnosť eliminácie súborov po reštarte počítača.
 
Ďalšie funkcie pre kontrolu webov môže byť zaujímavou funkciou nástroj Joomla Security Scan, ktorý je primárne určený na kontrolu webov s publikačným systémom Joomla. V praxi ale dokáže preveriť aj weby využívajúce iné technológie a ponúknuť o nich zaujímavé informácie.
 antivirus technologie
Ultimate proces manager patrí skrátka k tomu najlepšiemu, čo sa dá pre boj s vírmi využiť, je ale určený, ako bolo už spomenuté, do rúk zdatnejších užívateľov. Menej skúsení ho však môžu použiť aspoň na vytvorenie komplexného textového loga, ktorý potom môže slúžiť pre konzultáciu vzniknutých problémov na diaľku s expertmi.
 
Jedinou jeho nevýhodou je, že nepodporuje Windows 10. Ak však máte starší operačný systém od Microsoftu, program rozhodne stojí za vyskúšanie.