Nech máme záhradu úžitkovú, okrasnú alebo len trávniky, je potrebné v našich klimatických podmienkach túto záhradu, hlavne potom v období vegetácie, zalievať. Zalievanie môžeme vykonávať ručne, alebo za pomoci zavlažovacích systémov. Automatické zavlažovanie ušetrí nielen čas ale aj peniaze, pretože rastliny dostanú presne toľko závlahy koľko potrebujú. Optimálne množstvo vody je 4 až 6 litrov na meter plochy.
 zavlažovací zařízení
Povrchová voda:      Aj keď zalievate kanví, hadicou, alebo pomocou zavlažovacieho systému, vždy je dôležitý zdroj vody. Cena vody z vodovodu nie je najlacnejšia a tak ľudia často využívajú vodu povrchovú, ktorú čerpajú z potokov a riek. Ale ani táto voda nie je úplne zadarmo a jej čerpanie vyžaduje určité povolenie a pravidlá. Hlavne potom investičné náklady na prívod povrchovej vody sú nemalé.

Dažďová voda:        Polievanie vodou dažďovou je najlacnejším spôsobom, keď nepočítame náklady na obstaranie sudov alebo nádrží. Dažďová voda však vydrží len obmedzenú dobu, pretože v teplom počasí sa rýchlo kazí a navyše sme obmedzení veľkosťou nádrží. Ak chceme zalievať väčší pozemok pomocou dažďovej vody, oplatí sa investovať a zakúpiť väčšie nádrže, ktoré sa dajú zakopať aj pod zem, takže nezaberajú miesto na pozemku.

Podzemná voda:      Ďalšou možnosťou sú vody podzemné, čerpané čerpadlami pomocou studní. Prichádza do úvahy studňa kopaná a studňa vŕtaná. Studňa kopaná má tú nevýhodu, že ak nastane obdobie sucha, môže skôr vyschnúť než studňa vŕtaná.
Zavlažovací systém:Automatické zavlažovacie systémy šetria čas i peniaze. Môžeme ich mať inštalované na povrchu alebo pod povrchom záhonov. Ak zavlažujete malý pozemok sú ideálnou voľbou nadzemné zavlažovacie systémy, ktoré sú mobilné, a je možné ich trysky ľubovoľne premiestňovať. Možno použiť zavlažovacie zariadenie štvorplošné, obdĺžnikové alebo kruhové. Pre väčšie pozemky sa skôr hodia podzemné zavlažovacie systémy, ktoré sú riadené automaticky počítačom. V čase zavlažovania sa vysunú na povrch trysky, ktoré sa po zavlažení opäť zasunú, takže nijako nebránia chôdzi.
zalévání konví
Chytré systémy:       Toto zavlažovanie má už okrem automatického časovača navyše senzory, ktoré vyhodnotí vlhkosť pôdy a dodá vody presne len toľko koľko je potrebné. Vzniká tak veľmi veľká úspora vody a optimálne zavlaženie pozemku.