Fajčiari to veľmi dobre poznajú. Odhovárajú ich priatelia, blízky, rodina, varovné reklamy a rôzne strašidelné obrázky na balíčku cigariet. Tak v čom je problém? Prečo nedokážu prestať aj napriek tomu, že si možno sami uvedomujú aké problémy im to spôsobuje? Pocit, kedy viete o tom, že vás každá jedna cigareta pomaly zabíja a vy si aj tak zapálite ďalšiu poznajú len fajčiari, a ľudia ktorých sa to netýka len nechápavo krútia hlavou.
kouřící muž
Nikotín môže spôsobiť rôzne choroby ako napríklad rakovina pľúc, nádor hrtanu, oslabenie imunitného systému, pohlavného systému ale aj obyčajný nie veľmi príjemný ranný kašeľ. Ďalej by sme mohli spomenúť ďalšie nežiadúce účinky ako napríklad zožltnutie zubov, vypadávanie vlasov, a niekedy, v dôsledku prasknutia cievy v sietnici podráždenej dymom aj slepota. 

Čo robiť v tom prípade ak chcete prestať ale nemôžte?
S fajčením ste pravdepodobne zašli príliš ďaleko. Tu je zopár tipov ako na to.
1, Povedzte o tom svojim známym
Keď svojmu najlepšiemu kamarátovi poviete že sa pokúšate prestať fajčiť, a je to naozaj dobrý kamarát, určite vám pomôže. Je to jednoduchý psychologický trik ako si uľahčiť veci, ktoré nemáte pod kontrolou. Keby sa vám to nepodarilo a vy by ste s fajčením znova začali, nebudete jediný sklamaný človek. Sklamaný bude aj váš kamarát, ktorý vám pomáhal a dôveroval. A vy predsa nechcete sklamať ľudí vo svojom okolí.

2, Myslite na niečo iné
Pokúste sa neustále zamestnávať. Najrýchlejšia cesta je, nemyslieť na to. Skúste viac pracovať, zmeňte svoj stereotyp, namiesto cigarety si doprajte kávu, alebo nejaké malé občerstvenie. Snažte sa svoju myseľ zamestnávať tak, aby nemala možnosť na cigaretu ani pomyslieť.
popel cigarety
3, Vydržte to 21 dní
Vraví sa že až keď nejakú činnosť vykonávate 21 dní, vtedy sa to pre vás stane zvykom. Čím viac dní vydržíte, tým menej vás to bude lákať. Začiatky sú vždy najťažšie, avšak práve v prvých dňoch si môžete dokázať či ste psychicky silný a či sa necháte zlomiť nejakým obyčajným nikotínom.
Všetko je len a len na vás. A ak nechcete prestať, lebo vám je jedno čo sa deje s vaším telom, urobte to aspoň pre svojich blízkych. Veľa šťastia.