Vetranie je pre väčšinu z nás všedná činnosť, na ktorej nie je až tak čo pokaziť a niekoho by možno mohlo napadnúť aj to, že ako sa dá o vetraní napísať článok. Odlišný názor však môžu mať tí z nás, ktorí majú počas zimných mesiacov zarosené okná alebo si po odsunutí skrine všimli na stene zvláštne škvrny. Ľudia s týmito skúsenosťami by vám teda mohli skutočne potvrdiť, že aj vetranie môže byť vedou a treba pri ňom dodržať niektoré zásady. Vetraním by ste sa teda mali vo zvýšenej miere zaoberať vtedy, keď máte nové okná alebo okná plastové, ktoré veľmi dobre tesnia. Pri starých drevených panelákových oknách ste sa vetraním skutočne nemuseli nijako zvláštne zaoberať, vetrať sa totižto dalo aj keď boli zatvorené.

otevřené okno

Vetranie a niekoľko podstatných informácií


Pôvodné okná sa vyznačovali nedostatočným tesnením, v dôsledku čoho boli tepelné straty skutočne privysoké a náklady na vykurovanie neboli práve najmenšie. Moderné okná teda tesnia veľmi dobre a prejde nimi len veľmi málo vzduchu. Navyše umožňujú zabezpečiť výmenu vzduchu vďaka mikro vetracej polohe, a tak dokážu nemalou dávkou prispieť k vetraniu bez nepríjemného poklesu teploty. Takúto polohu vetrania by sme však počas zimných mesiacov nemali vôbec používať, pretože sa prostredníctvom nej nedá vyvetrať dostatočne rýchlo.

okno domu

Počas chladných dní sú okná počas väčšej časti dňa zatvorené a vďaka kúreniu, vareniu či sušeniu bielizne dochádza k nahromadeniu veľkého množstva vlhkosti, ktorá má v konečnom dôsledku za následok vznik rôznych plesní. Z tohto titulu je potrebné osvojiť si správny spôsob vetrania. Ideálnym spôsobom vetrania je krátky interval v rozpätí 5 až 10 minút. Výmena vzduchu by mala prebiehať intenzívne, teda otvorením okna v maximálnej miere a ideálne do kríža, teda naprieč celou domácnosťou. Tento cyklus je vhodné opakovať 3 až 5-krát za deň, samozrejme tu existuje priama úmera s tým, akú časť dňa trávite doma. Počas uvedeného časového intervalu sa vzduch dôkladne vymení, no povrch stien sa nestihne ochladiť. Na samotné vetranie má taktiež vplyv množstvo kvetov v domácnosti alebo vek nehnuteľnosti. V prípade novostavieb môžu steny vysychať i niekoľko mesiacov či dokonca rokov od ich dokončenia.

Ďalšie zaujímavé informácie nájdete na internetovej stránke https://zivotpodstrechou.sk/.