Dobrá pamäť je nepostrádateľnou súčasťou úspešného a šťastného života. Je radosť učiť sa nové veci, keď si nové informácie len zo dvakrát pozriete, alebo prečítate. A ešte lepšie je, keď sa nemusíte stresovať tým, či si tieto nové fakty budete pamätať aj zajtra, pretože skrátka viete, že budete. Niekto má tento dar od prírody, niekto na tom musí trochu zapracovať. Ak budete dôsledný a budete trénovať pravidelne, výsledky by sa mali dostaviť v priebehu niekoľkých mesiacov. Nezúfajte, že to trvá dlho, na dobré veci sa čaká.

budík
 
Ako na to:
 
1.) učte sa veci naspamäť. Že ste v detstve neznášali večné učenie sa hlúpych básničiek od slova do slova? Stáť pred celou triedou a recitovať pod otráveným, alebo prísnym pohľadom učiteľky bola nočná mora? Rozhodne máte pravdu, nie je to práve šťastné riešenie nášho školstva. No tieto detské traumy môžu výrazne ochudobniť váš dospelý život. Nenechajte sa tým odradiť. Zamyslite sa nad tým, ktorý umelecký smer vás priťahuje. Urobte si trochu prieskum a pokúste sa nájsť si obľúbených básnikov. Alebo sa učte prózu. Každý týždeň sa pokúste naučiť sa aspoň jednu báseň, alebo jednu až dve strany z vašej obľúbenej knihy. Zo začiatku to bude bolieť, no určite to časom oceníte. Mali by ste zistiť, že vám to ide z týždňa na týždeň lepšie. A v bežnom živote určite zaznamenáte výrazné zlepšenie pamäti. Budete reagovať pohotovejšie a lepšie na podnety.

západ slunce
 
2.) Dbajte na životosprávu. Máte dosť vitamínov a minerálov? Máte dosť spánku? Jete pravidelne? Možno sa to nezdá, no aj tieto veci môžu výrazne ovplyvniť vašu pamäť. Fyzická pohoda sa rovná aj duševná pohoda a naopak. Mnohokrát je to ťažké. Život môže byť hektický a neusporiadaný, no každý snaha, ktorú prejavíte sa počíta. Siahnite po výživových doplnkoch a snažte sa udržať si vhodný spánkový režim. Prospeje to nielen vašej pamäti.