Pod pojmom dehydratácia sa označuje nedostatok tekutín v telesných tkanivách a v krajných prípadoch môže dehydrovaný človek skončiť v bezvedomí. V horúcich letných dňoch je potreba veľa a pravidelne piť. Radšej po malých dúškoch, ale častejšie.
 
Príznaky       Úplne v počiatku ľuďom začnú vysychať sliznice v ústach, ako sú ďasná a jazyk. Potom prichádza smäd, zrýchlený pulz, nasleduje celková slabosť a únava, motanie hlavy až závrate a u starších ľudí dochádza aj k zmätenosti. Pri väčšej dehydratácii sa môžu prejavovať aj kŕče a bezvedomie.
 letní nápoj s jahodami
Prevencia      V horúcich dňoch sa odporúča obmedziť telesnú záťaž na minimum. Na priame slnko vychádzať len v ranných a večerných hodinách. Pokiaľ možno si hlavu chráňte pokrývkou hlavy a hlavne nepite kofeínové a alkoholické nápoje. Ideálne sú nesladené minerálne vody, ktoré dodávajú telu dôležité ióny, alebo čistú pramenitú, či kohútikovú vodu.
 
Príčiny          K dehydratácii dochádza, keď straty tekutín prevýšia ich príjem. Častou príčinou bývajú hnačky, vracanie, nadmerné potenie, horúčkovité ochorenia, zvýšené vylučovanie moču pri cukrovke, alebo pri ochorení obličiek.
 voda s limetkou a mátou
Následky       Pri dehydratácii zhustne krv a zvyšuje sa tak riziko srdečných infarktov a mozgových príhod. Krv sa viac zráža, čo môže viesť k vzniku žilovej trombózy a následne k pľúcnej embólii. Znižuje sa zároveň aj prietok krvi obličkami, čo prispieva k vzniku obličkových kameňov. Obmedzením prúdenia mozgom, hrozí kolaps. Pri strate okolo 20% telesných tekutín nastupuje bezvedomie a smrť.
 
Odporúčanie            Svetová zdravotnícka organizácia odporúča tzv. rehydratačný roztok. Tento nápoj sa pripraví z jedného litra prevarenej vody, z ôsmich lyžičiek cukru, jednej lyžičky soli a z jednej šálky nesladeného ovocného džúsu. Pokiaľ pri hnačkách ešte navyše vraciate, odporúča sa tekutiny prijímať po piatich, až desiatich minútach po menších dávkach. To platí u chorých a dehydrovaných ľudí a u detí a starších ľudí, dvakrát tak.