Tri kúsky jablka, k tomu pár jahôd, marhuľku a banán rozmixujete a máte úžasný letný osviežujúci kokteil plný vitamínov. Podobne je to možné urobiť aj so zeleninou v podobe zeleninových šalátov. Ovocie a zelenina poskytujú nášmu telu nielen vitamíny, ale mnoho minerálnych látok a vlákninu a len malé množstvo energie.
 velké množství ovoce a zeleniny
Tepelná úprava:
·         Zeleninu a ovocie možno konzumovať ako čerstvé, tak tepelne upravené.
·         U tepelne upraveného ovocia sa však nemyslí sladené kompóty a džemy, tie nie sú úplne vhodné.
·         Niektoré látky, napríklad beta-karotén, sa ľahšie uvoľňujú až po tepelnej úprave a navyše napríklad papriky sú po krátkej tepelnej úprave celkovo ľahšie stráviteľné.
·         Naopak, napríklad kyselina listová obsiahnutá v listovej zelenine, sa veľmi rýchlo ničí akoukoľvek manipuláciou, krájaním a najmä tepelnou úpravou.
ovoce a zelenina ilustrace
Prospešné látky:
·         Každá zelenina a ovocie obsahuje rôzne zloženie vitamínov a iných prospešných látok.
·         Napríklad orechy alebo avokádo sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny.
·         Tmavé druhy zeleniny a bobuľovité ovocie obsahujú veľa vitamínov C.
·         Žltá, oranžová a červená zelenina zasa beta-karotén.

Vláknina:
·         Vláknina je obsiahnutá vo všetkých druhoch ovocia i zeleniny. V jednom väčšom kuse ovocia, alebo v 200 gramovej porcii zeleninového šalátu sa vyskytuje až štyri gramy vlákniny.

Liečebné účinky:
·         Napríklad cibuľa a cesnak má veľmi priaznivé antibakteriálne účinky.
·         Všeobecne možno povedať, že dostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, podporuje imunitný systém vďaka vitamínom a antioxidantom.

Zdravotné problémy:
·         Osobám s chorobou žalúdka alebo žlčníka nerobí obvykle dobre konzumácia cesnaku a cibule, paradajok, paprík a uhoriek v surovom stave.
·         Pri niektorých ochoreniach čriev, najmä potom v jeho akútnom štádiu, obmedzujeme zrniečka a šupky niektorého ovocia a zeleniny a hrubú vlákninu ako takú.
 
Z vyššie uvedeného článku vyplýva, že konzumácia ovocia a zeleniny v akejkoľvek podobe je prospešná v lete aj v zime. Upevníme si zdravie a navyše si ešte pochutíme.