Otázka, či telu nechýba zrovna horčík je veľmi zložitá, pretože aj keď sa jeho nedostatok klinicky vyskytuje často, laboratórne ho možno len ťažko dokázať. A tak veľa ľudí a pacientov trpí určitými problémami a ani nevie, že príčinou je nedostatok horčíka.
 
Príznaky:      Začiatky nedostatku horčíka sa prejavujú bolesťami hlavy, únavou, alebo migrénou. Nasleduje nepravidelný srdcový rytmus a ťažkosti s dýchaním. V poslednom štádiu môže dochádzať k svalovým kŕčom a mravčeniu v končatinách. Tieto zdanlivo rozdielne príznaky zdravotných problémov, môžu mať spoločnú príčinu, nedostatok horčíka.
 špenát s vejcem a bramborem
Príčiny nedostatku horčíka:
 
Pôda  Obsah horčíka v pôde sa znižuje. Pôvodné množstvo v pôde bolo dostatočné, ale vplyvom hnojenia polí draselnými hnojivami sa toto množstvo veľmi zásadne znížilo a preto aj plodiny na tejto pôde pestované sú chudobnejšie na obsah horčíka.
 naklíčené fazolky mungo
Stravovanie    Veľký vplyv má aj zloženie nášho stravovania. Niektoré potraviny bohaté na horčík, ako sú zemiaky, obilniny a strukoviny, z ktorých sa horčík do nášho tela dostáva pomocou vitamínov a minerálov, sa stále menej objavujú na našom tanieri. Naopak sa zvyšuje konzumácia potravín bohatých na tuky a bielkoviny, ale tie práve naopak vstrebávanie horčíka utlmujú. Príjem horčíka do nášho tela spomaľujú tiež bielkoviny a vápnik obsiahnutý v mäse a mlieku.
 
Stres   Hladinu horčíka ďalej významným spôsobom ovplyvňuje stres. V dôsledku stresu sa vyplavujú katecholamíny ako je napríklad adrenalín, tým dochádza k dráždeniu enzýmových systémov, ktoré sú závislé na horčíka. Pri dlhodobom stresovom stave môže byť chronicky narušený horčíkový metabolizmus.
 cereální domácí pečivo
Zdroje horčíka:
Pre splnenie odporúčaného príjmu horčíka, by jeho denná dávka mala byť približne 200-400 mg. Túto dávku zaistí hlavne dostatok celozrnných potravín, strukovín a tmavozelenej, listnatej zeleniny, ako je napríklad špenát. Vhodným doplnkom horčíka sú minerálne vody obohatené práve o horčík, ako je magnézia a iné minerálne vody.