Dávate prednosť tzv. bio či domácim produktom v domácnosti, v jedle a kozmetike? Pokiaľ áno, ponúkame vám svoj vlastný domáci šampón. Je to úplne jednoduché. Najväčšou výhodou tohto domáceho bylinkového šampónu je to, že neobsahuje vôbec žiadne umelé látky. Sami si môžete určiť, z čoho si tento šampón vyrobíte a pokiaľ ho budete dobre skladovať a používať, tak urobí ešte lepšiu prácu než ten z obchodu. Okrem iného, takto po domácky vyrobený šampón vás vyjde omnoho lacnejšie než ten kupenský. Prečo si ho teda nevyrobiť?
 kokosový olej
Na výrobu domáceho šampónu budeme potrebovať:

  • nastrúhané olivové alebo tekuté marseillské mydlo,
  • bylinky podľa vlastného výberu,
  • vodu,
  • esenciálny olej,
  • fľaštičku pre uchovanie tohto nášho šampónu.

 mytí hlavy
Bylinky je vhodné zvoliť podľa typu vlasov. Pozor, niektoré bylinky ako napríklad harmanček môžu vlasy zosvetľovať. Pre normálne vlasy môžete použiť takmer akúkoľvek bylinku. Pre mastné vlasy je vhodná pŕhľava, breza, materina dúška alebo púpava. Naopak na suché vlasy je vhodná medovka, šalvia, levanduľa alebo aj čierna baza. Harmanček je teda dobrý na svetlé vlasy, rozmarín pomáha zoceliť lámavé vlasy. V prípade lupín vám pomôže mäta a breza. Pokiaľ máte podráždenú pokožku hlavy, môže vám pomôcť nechtík lekársky a harmanček. Môžte použiť sušené bylinky kúpené v lekárne ale aj napríklad čerstvo natrhanú pŕhľavu. Esenciálny alebo inak éterický olej vyberajte podľa vlastného vkusu ako napríklad levanduľový, mätový alebo kopec ďalších. Tento olej je tam v podstate len preto, aby dodal šampónu a vašim vlasom príjemnú vôňu.
vlnité vlasy
Postup:
Prevarte si zhruba 200ml vody a nasypte do nej nastrúhané olivové alebo tekuté marseillské mydlo a nechajte rozpustiť. Aby sa lepšie rozpustilo, môžete túto vodu aj trocha povariť. Ďalej pridajte dve kvapky esenciálneho oleja a hrsť byliniek podľa vlastného výberu. Všetko nechajte lúhovať približne jeden deň. Neskôr preceďte, nalejte do fľaštičky a hotovo.
 
Šampón uchovávajte v chladničke.