Pôvodom americká hra na hrdinov s názvom Dungeons&Dragons si získala množstvo priaznivcov po celom svete. O čo ide? Nedá sa to nazvať stolovou hrou, pretože jediné čo potrebujete je Vaša predstavivosť. U nás je populárny český ekvivalent hry – Dračí Doupě, no každý si vie vytvoriť vlastnú upravenú verziu podľa potreby a nálady.

drak

Čo potrebujeme k hraniu?
·         PJ – Pán Jaskyne – prezývka hráča, ktorý celú hru vedie. Pripraví si príbeh, prípadne pomôcky a rekvizity a sprevádza hráčov počas hry až dokonca.
·         Hráči –ľudia, ktorý hrajú príbeh pripravený Pánom Jaskyne.
·         Ostatné –pomôcky pre hru, kocky, papiere, knihy, mapy, obrázky, rekvizity… tieto veci nie sú nevyhnutné, ale dotvoria atmosféru hry a napomáhajú predstavivosti.

kostky
 
PJvytvorí príbeh, zápletku, nejaké udalosti v pomyselnom svete, ktorý si hráči predstavujú. Následne hráčom tento príbeh rozpráva, opisuje prostredie, vytvára udalosti, často improvizuje a hráči sa zapájajú do deja a hovoria, čo ich postava robí. Často sa používa osobný denník – zápisník s vlastnosťami, majetkom a informáciami o postave. Vhodné sú rôzne kocky, mapy, či figúrky pre lepšie znázornenie akcií. Taktiež pre lepšiu systematickosť sa používajú rôzne vzorce, napríklad pre boj medzi postavami, ceny v obchodoch, tvorbu prostredia, či pravdepodobnosť úspechu akcií.

lego
 
Kedy hra končí?
Toto je už na PJ, no úžasné je, že hra môže skončiť hneď, ale aj nikdy. Ak sa hráči bavia, dá sa predĺžiť, no keď niečo zbabrú a PJ nemá pripravenú alternatívu, hra sa jednoducho skončí. Celá hra je jednoducho flexibilná a záleží len na tvorivosti a improvizácií hráčov.

Preto je Dračí Doupě alebo Dungeons&Dragons vhodná na všetky príležitosti. Na posedenie pri letnom táboráku alebo na skrátenie dlhých zimných večerov. Dá sa zasadiť do akéhokoľvek prostredia a hráči sa dokážu preniesť do úžasnej atmosféry vo svete vlastnej predstavivosti.