Akonáhle je váš tlak pod 140/90 mmHg máte normálny tlak. Ak je ale váš tlak na tejto, alebo vyššej úrovni je na čase začať sa zaoberať s otázkou ako predísť vysokému krvnému tlaku. Ak hodnota krvného tlaku klesne pod 105/65 mmHg máme s najväčšou pravdepodobnosťou nízky krvný tlak – hypotenziu.

tlak

Hypertenzia – vysoký krvný tlak.
 Ani nemusíte vedieť, že ňou trpíte – hypertenzia totižto nemá žiadne zreteľné príznaky, a aj tie, ktoré má väčšina pacientov pripisuje niečomu inému. Opuchnuté nohy, dýchavičnosť, únava, závrat,  búšenie srdca, bolesť na hrudi… to všetko môže znamenať zvýšený krvný tlak. Koľkí z vás to ale pripisujú preťaženosti v práci, zhonu, stresu,…?
Vysoký krvný tlak potajomky ničí vaše zdravie. Kým vôbec zistíte, že máte hypertenziu môže zničiť váš organizmus

–         Cievy – časom stuhnú a dôjde k ich kôrnateniu.
–         Srdce – zúženie tepien môže viesť k ich prasknutiu či upchatiu a následnému infarktu
–         Mozog – prasknutie, alebo upchatie ciev v mozgu môže viesť k demencii, ochrnutiu, alebo k mozgovej mŕtvici.
Znížiť tlak môžete aj zmenou spôsobu života. Zaraďte do svojho denného režimu pravidelný pohyb, znížte svoju hmotnosť a obmedzte soľ, kávu, čaj a nápoje, ktoré obsahujú kofeín.

tep

Hypotenzia – nízky krvný tlak.
 O nízkom krvnom tlaku hovoríme, keď jeho hodnota klesne pod 105/65 mmHg.
Nízky krvný tlak nie je pre organizmus človeka nebezpečný. Na rozdiel od vysokého krvného tlaku nepoškodzuje orgány ani cievy. Nepríjemné sú len jeho prejavy.

Pri hypotenzii ide vlastne o pomalá prúdenie krvi. Medzi najčastejšie príznaky nízkeho tlaku patrí závrat pri rýchlej zmene polohy tela (ak si z ľahu zrazu sadnete). Do mozgu sa nestihne dopraviť potrebné množstvo okysličenej krvi a to sa prejaví závratom.

káva

Ďalšími prejavmi hypotenzie bývajú studené končatiny, mihanie pred očami, motanie hlavy, pocit na odpadnutie.
Zvýšiť tlak môžete celkom jednoducho. Dodržujte pitný režim (2- 2,5 l tekutín denne), zvýšte prísun bielkovín, ranná rozcvička, pravidelné cvičenie a otužovanie vám pomôžu udržať tlak v normálnych hodnotách.