Vzdelanie je základ života každého jedného človeka. Každé dieťa potrebuje pravidelnú školskú dochádzku a aby toho nebolo málo, Mária Terézia sa postarala aj o to, aby to bolo jednoducho povinné. Od šiesteho roku života človek jednoducho musí ísť do školy. Môže sa však stať, že v tomto roku ešte dieťa nie je na školu pripravené. Viete, kedy dieťa nechať ešte jeden rok v škole? Pozrieme sa spoločne na to, kedy by škola ešte nebola celkom vhodná.

 skvělý nápad

1. Je veľmi hravé. Hravosť sa síce dieťaťu toleruje, no keď nie je schopné udržať pozornosť pri jednej veci a stále skáče od jedného k druhému, mali by ste zbystriť pozornosť. Nie je normálne, že sa vaše dieťa nedokáže dlho venovať jednej činnosti (aj keď je pravda, že niektorí ľudia to jednoducho majú v povahe). Ak je však vaše dieťa príliš hravé, mali by ste porozmýšľať nad tým či je na školu skutočne zrelé.

 

2. Poraďte sa s odborníkom. Je to to najlepšie, čo môžete urobiť, ak si myslíte, že vaše dieťa ešte nie je na školu pripravené. Aj keď väčšinou by mali učiteľky v škôlke posudzovať deti automaticky, názor odborníka je predsa len najdôležitejší. V konečnom dôsledku však vždy rozhodujete vy. Pamätajte však na to, že to môže mať svoje následky.

 barevná písmena

3. Poznáte riziká skorého nástupu? Je ich, bohužiaľ, naozaj veľmi veľa. Hlavné však je, že ak vaše dieťa nebude stíhať a bude veľmi zaostávať, môže sa dostať do veľkých psychických problémov. A tomu sa určite chcete vyhnúť ako každý jeden rodič. Môže sa to na ňom podpísať a urobiť mu to celoživotnú traumu. Ísť do školy o rok neskôr nie je naozaj žiadna hanba.

 

Ak si však myslíte, že vaše dieťa je na školu už pripravené, nebojte sa podstúpiť možné riziká. Predsa len ho poznáte najlepšie. Viete, čo je pre neho dobré. Ak je to škola a myslíte si, že ju zvládne, určite neváhajte. Možno práve to je to, čo rozbehne jeho tempo. Škola je predsa práve na to.