Pečeného lososa totiž množstvo ľudí vyhľadáva kvôli jeho výživnému mäsu. Iní ho zasa pripravujú kvôli súčasnej dostupnosti v obchodoch, no niekomu vyhovuje jednoduchosť prípravy. V každom z týchto prípadov sa však dá celkom určite poznamenať, že pečený losos dnes na našich stoloch zastáva už stabilné miesto. Pokiaľ by sme sa pozreli na štatistiku pripravovaných rýb v našich zemepisných šírkach, tak pečený losos sa stabilne nachádza v popredných priečkach obľúbenosti. Medzi nami je však aj pomerne početná skupina tých, ktorí majú z prípravy rýb obavy a zo svojho jedálneho lístka ich jednoducho vytesnili. Toto je však do značnej miery len predsudkom a obavou z nepoznaného, pretože tieto recepty sú v skutočnosti veľmi jednoduchými. Aj v prípade pečeného lososa samozrejme platia isté pravidlá a medzi hlavné radíme striktné dodržiavanie času prípravy a zbytočné neprebíjanie chutí ostatnými ingredienciami.

losos

Pečený losos je predovšetkým o správnom čase pečenia a úzkom okruhu ingrediencií

Ak teda máme možnosť výberu, tak by sme mali rozhodnúť skôr pre čerstvé a nie mrazené mäso. Najlepšie by sme urobili, ak by sme vybrali lososa s kožou a ten vie menej skúseným kuchárom poskytnúť potrebnú poistku pred vysušením mäsa v dôsledku nesprávne odhadnutého času prípravy. Mäso vysušíme papierovým obrúskom a spolu so soľou pridáme trochu byliniek.

grilovaný losos

Receptov je viacero a jedným z nich je aj ten so zeleninou. Tú teda môžeme potrieť olivovým olejom a rovnomerne rozložiť na plech. Následne položíme kúsky lososa a tie by mali byť otočené kožou nahor. Takto totiž zabezpečíme, že mäso pečeného lososa nebude vysušené a zachová si potrebnú šťavu. Presne táto skutočnosť je vôbec najdôležitejšou na to, aby malo mäso správnu chuť a konzistenciu. Ostatné suroviny sú už následne skôr len otázkou vkusu a vlastného nastavenia chuťových pohárikov. Spomínaný postup sa môže aj u vás doma objaviť s istou obmenou a ako prvý použijete alobal. Na ten poukladáte zeleninu s lososom a napokon všetko uzavriete do akéhosi balíčka. Po jeho otvorení vás ohúri vôňa jedla a samozrejme aj chuť pečeného lososa. Ďalšie recepty nájdete na webovej stránke https://spolukstolu.podravka.sk/.