V Anglicku, USA, Holandsku a zrejme aj inde je na výber relatívne množstvo ponúk ponúkajúcich kontrakt part- time, čiže na skrátenú pracovnú dobu. Aj u nás sa nám môže pošťastiť, podobné pracovné kontrakty tu u nás nazývame ako brigády. Len samozrejme tak ako aj v iných krajinách, aj u nás treba rátať s tým, že takýto kontrakt nám neprinesie takú výšku platu, ako keby sme sa zamestnali na plnú pracovnú dobu.

grafika

Takéto part-time jobs či brigády sú však tiež potrebné a pre mnohých ľudí vhodné. Hlavne pre mladých ľudí, ktorí ešte nepotrebujú živiť rodinu, nemajú pôžičky a podobne. Ale takýto kontrakt a ponuku by možno uvítali i starší, ktorým vyhovuje slobodnejší životný štýl.

Napríklad v takom Holandsku sa nestrachujú ľudia o dôchodky tak, ako občania v našej krajine. Situácia je tam vraj v tomto smere kľudnejšia i práve z toho dôvodu, že majú na výber pomerne dosť pracovných ponúk a to napríklad len na pár pracovných hodín, niekedy len na 4 hodiny denne. A vraj je tam bežné, že i starší občania sa takýmito brigádami uživia. Niečo majú zrejme odložené bokom a popritom si môžu každú chvíľu takýmto spôsobom privyrábať. Preto nejaký strach z budúcnosti a staršieho veku nemajú. Teda zrejme majú, ale relatívne menší. Sú naučení a počítajú s tým, že ľahko si nájdu nejakú takúto robotku a aj v nej dostanú celkom prijateľný a dostatočný plat.

Niekto si možno pomyslí, že prečo spomínam len Holandsko a nie Slovensko. Taký človek možno nepokúsil tvrdú realitu pohovorov na Slovensku. Ak ste mladí, máte málo skúseností, ak máte veľa skúseností, ste starí. Takmer všade hľadajú Supermana a nie človeka. Nevraviac o dobrom pracovnom mieste. A vek je u nás takisto veľmi diskriminovaný, neviem si pri našich pomeroch, návykoch a povahe predstaviť 50 ročného brigádnika.

konstrukce

Každopádne mi forma part-time job a brigády príde sympatická. Užitočne naplníte voľný čas, privyrobíte si, no neobetujete tomu celý svoj čas. Porobíte čo treba, pomôžete, dostanete nejaké peniaze a máte zvyšok dňa voľno. Ak je spokojnosť z obidvoch strán, z brigádnika sa môže stať normálny zamestnanec s vyšším platom. Forma brigády však nie je moc vhodná pre človeka, ktorý hľadá istoty a vysoký plat.