Patizón patrí do rovnakej rodiny ako tekvica, či cuketa. Jeho pestovanie je preto pomerne podobné, zopár rozdielov, by sme však predsa len našli. Ďalším rozdielom je taktiež jeho netradičný tvar a zdravotné účinky.

patizon
 
Pestovanie patizónov
 
Podobne ako cukety a tekvice, sú aj patizóny náchylné na chlad. Preto sa s ich výsevom príliš neponáhľajte. Ak ich chcete vysievať priamo na vonkajší záhon, počkajte do druhej polovice mája. Do jedného hniezda vložíme tri semienka. Pôda v jamke, by mala byť dostatočne prekyprená a mäkká. Do nej semená jemne vtlačte, pričom medzi jednotlivými semienkami dodržte odstupy minimálne pol centimetra. Následne ich zakryte preosiatou zeminou. Medzi jednotlivými patizónmi je potrebné dodržať medzery aspoň jeden meter, keďže v dospelosti ide o pomerne veľké rastliny. Okamžite po vysiatí semien, nezabudnite na poriadnu dávku zálievky.

cuketa
 
Patizóny obľubujú slnečné stanovisko a poriadne vyhnojenú pôdu. Ideálna je hlinitá, o čosi ťažšia zemina. Vo všeobecnosti milujú teplo. To im môžete zabezpečiť tak, že na záhon, kde ich budete pestovať, do pôdy zapracujete väčšie množstvo kompostu, alebo čerstvo posekanej trávy a buriny.
Počas celého rastu im doprajte dostatočné množstvo vody. Je dobré, ak ich polejete každé ráno, alebo večer. Buďte opatrní a vodu lejte vždy iba ku koreňom. Mokré listy majú tendenciu plesnieť.
Na prvé plody sa môžete tešiť približne po dvoch mesiacoch po vysiatí. Zbierajte ich ešte pred tým , ako dorastú do veľkosti približne pätnásť centimetrov. Vtedy sú totiž ešte vláčne a šťavnaté. Staršie plody sa hodia skôr na prívarky, alebo vyprážanie.
 
Patizóny a zdravie
 
Obsahujú vitamíny aj minerály. Bohaté sú najme na draslík a železo. Patria k nízko kalorickým potravinám, takže si ich môžete dopriať aj počas diéty. Sú taktiež veľmi vhodnou potravinou pred diabetikov, pretože neobsahujú takmer žiadne sacharidy, navyše ochraňujú obličky a cievy. Priaznivo pôsobia taktiež na tráviaci systém, pretože dokážu naše črevá zbavovať škodlivín.