Zváranie predstavuje činnosť, pri ktorej pomocou tavenia dochádza k spájaniu dvoch materiálov do jedného celku. Materiály sa najskôr roztavia, následne zlejú a posledným je proces chladenia. Pri tejto činnosti vzniká mnoho efektov, ktoré môžu byť pre zdravie človeka škodlivé. Aj keď si to možno na prvý pohľad neuvedomujeme, rôzne plyny, para či aerosóly – to všetko predstavuje vedľajší produkt zvárania. Intenzita ich tvorby však závisí od postupu zvárania. Kvalitná zváracia technika Bratislava vám pomôže k zvýšeniu bezpečnosti pri zváraní.

svářeč

Zváracia technika a základné pracovné pomôcky pri zváraní


Bezpečnosť na pracovisku je dôležitá nielen pre samotného zamestnanca, ale je aj v záujme zamestnávateľa. Aby bolo zváranie bezpečné, musí byť správne vybavené aj miesto, kde k tejto činnosti dochádza. Bezpečnosť pri zváraní znižuje osvetlenie v miestnosti, nesprávna poloha zvárača a v neposlednom rade aj ochranné pomôcky. Ochranné pomôcky je možné rozdeliť do dvoch základných skupín – pomôcky na ochranu pracoviska a pomôcky na osobnú ochranu pracovníka. Využitie ochranných pomôcok je v závislosti od aplikovanej techniky zvárania rozdielne. Každý zvárač by mal mať čo najlepšie chránený zrak, tvár po celej ploche, dýchacie a sluchové orgány, ruky, nohy a trup. Medzi základné ochranné pomôcky zvárača patria čiapka alebo kukla, ktoré chránia hlavu a orgány sluchu a zraku. Na ochranu zraku sa tiež používajú okuliare, ochranný štít či helma. Proces zvárania je hlučný, preto netreba zabúdať ani na zátky alebo chrániče uší, ktoré zabraňujú, aby došlo k poškodeniu sluchu. Pri zváraní vznikajú škodlivé látky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť dýchaciu sústavu. Pre väčšiu bezpečnosť používajte napríklad respirátor, ktorý disponuje obehom vzduchu. Na ochranu rúk sa používajú 5 prstové rukavice a rukávniky, na ochranu trupu je najlepšia zváracia zástera. Je dôležité, aby boli chránené aj nohy. Odporúča sa preto používať nohavice určené na zváranie či gamaše. Netreba zabúdať ani na samotné chodidlá – v praxi sa osvedčila obuv vyrobená z kože, ktorá poskytne vašim chodidlám maximálnu ochranu.


konstrukce

Hľadáte vhodnú zváraciu techniku v Bratislave?


Aby bolo zváranie prevedené kvalitne a hlavne bezpečne, potrebujete vhodnú zváraciu techniku. Existuje množstvo druhov a často krát je náročné si správne vybrať. Ak si chcete byť svojim výberom istí, navštívte stránkuhttps://www.interweld.sk/, kde nájdete ponuku zváracej techniky za prijateľné ceny a v prípade, ak potrebujete s jej výberom poradiť, na tejto stránke nájdete aj kontakty na tých, ktorí vám ochotne odpovedia.