Myslíte si, že osvetlenie je už celé dekády to isté „nudné“ osvetlenie, ktoré nezažilo žiadnu podstatnú revolúciu? Omyl! Rovnako, ako sme svedkami premeny mobilov na smartfóny, antén na multimediálne centrá, herných joystickov na VR prilby,… apod. takisto aj osvetlenie ide viditeľnou cestou vpred a rovnako nám oproti svojmu predchodcovi ponúka praktickejšie, estetickejšie a vyspelejšie technologické vlastnosti, medzi ktoré sa v prípade osvetlenia radí nielen jasnejšia farba svetla, ale predovšetkým oveľa úspornejšia metóda pravidelného žiarenia a to vo forme diódy. V tomto prípade, kedy sa k osvetleniu využívajú moderné led diódy vravíme o osvetlení LED a dokonalou ukážkou spomenutých vlastností sú led žiarovky e14.
čtrnáct diod
Revolúcia LED tak na trhu jednoznačne prerazila a najmä posledné roky bez zľutovania nadobro vytláča konkurenciu vo forme jej predchodcov. Vo svojej podstate však už ide o odlišný spôsob technológie, ktorý k žiareniu nepoužíva volfrámové vlákno, ale jednoducho- diódu. A zrejme tušíte, že pravidelná prevádzka diódy pod elektrickým prúdom je oveľa ekologickejšia a úspornejšia, než staré rozpaľovanie vlákna, ktoré dnes s odstupom času môžeme označiť za veľmi neefektívne. Prečo?
Rozžiarenie volfrámového vláknaspotrebovalo zbytočne veľa elektriny, pričom výsledný efekt žiarenia bol len 5%-ný, ostatná spotreba šla do tepla. Teda aj napriek množstvu spotrebovanej elektrickej energie bol požadovaný efekt osvetlenia len čiastočný, vlastne primalý ak zvážime, že 95 % sa spotrebovalo na vedľajší efekt.
strašidelný lustr
Naopak zapojenie svetelných produktov s úspornou diódou LED predstavuje spotrebu totožnú s modernou elektronikou a teda podobu, kedy by sme aj napriek ich pravidelnej (nonstop) prevádzke spotrebovali len minimum odberu a chod ich prevádzky, respektíve neustáleho svietenia je zaručený bez toho, aby sme si museli lámať hlavu so šetrením a následným odmezeným využitím. Nie nadarmo sú diódy LED takisto favoritom a riešením pri výrobe osvetlenia obrazoviek televízorov alebo displejov prichádzajúcich smartfónov.