Prispôsobiť zábradlie typu či už interiéru alebo exteriéru je dosť dôležité, ak chceme mať domov zariadený distingvovane, ale pritom moderne a v súlade so štýlom, v ktorom sme s budovaním domova začali. To môže byť dosť náročné, hlavne pri rozhodovaní o materiále, z ktorého by malo byť zábradlie vyhotovené, lebo každé, či už je to sklo, nerez, hliník alebo pozink sú moderné a hodia sa takmer do každého interiéru.

zábradlí

Hliník

Zábradlie vyrobené z tohoto materiálu má viacero výhod. Prvou je ľahkosť hliníka, meter má hmotnosť asi 2 kg, kým pozinkovaný plech váži takmer 20 kg. Tento rozdiel oceníte najmä pri manipulácii a preprave výrobku, ďalej jeho špeciálna povrchová úprava, takzvané eloxovanie, je preňho plusom. Ide o stabilnú povrchovú vrstvu, ktorá sa nedá zlúpnuť a ani odtlačky sa na nej nezachytia. Môžete ho mať v leskom alebo matnom vyhotovení a je vhodný ako do interiéru, tak aj do vonkajšieho prostredia. Horúcim trendom je takzvaný „lego“ systém, to znamená, že zábradlie sa montuje a nie zvára.

Nerez

Tento materiál si vypýta trocha viac peňazí, ale k zariadeniu bývania je ako stvorený. Pri nákupe od niektorých firiem máte na výber, či chcete hotový produkt alebo si ho poskladáte sami. Nemusíte sa obávať toho, že by bola narušená bezpečnosť alebo pevnosť výrobku. Montážou priamo u vás doma ušetríte za dopravu, prípadne za zdvíhaciu techniku alebo lešenie, hlavne pri poschodových budovách vás to môže vyjsť dosť draho. Výhodou montovaného zábradlia je, že naňho nemusíte čakať, ale doručia vám ho ihneď. Pozor však na postup prác, ak už máte hotové finálne podlahy, pri montáži by mohlo dôjsť k ich poškodeniu.

kovové zábradlí

Jednotlivé materiály: pre a proti:

  • Pozink a kov

Vysoká hmotnosť je veľkou záťažou konštrukcie stavby, je potrebné lešenie a predpríprava je tiež nutná, a pritom všetkom sa nehodí do interiéru.

  • Nerez a chróm

Na pohľad pôsobí luxusne, vhodnejší je do interiéru, je sice ťažký, ale celému zariadeniu pridá na dokonalosti.

Na záver jedna rada: najprv si dobre zvážte všetky svoje možnosti a tak pri kúpe nemôžete urobiť chybu. Opýtať sa nie hanba, odborníci sú tu na to, aby nerozhodným pomohli správne si vybrať.