Pre jednotlivé miestnosti sú typické druhy svietidiel, v spálni je potrebný oddych, v kuchyni si varí a v pracovnej miestnosti sa pracuje a preto treba rozlišovať aké svietidlá použijete v jednotlivých miestnostiach. Je známe, že v priestoroch, kde je nedostatok denného ale aj umelého svetla, nás môže častejšie bolievať hlava, oči alebo môžeme jednoducho pociťovať únavu alebo zlú náladu. Pri osvetlení je dôležitá intenzita, farba a predovšetkým rozmiestnenie. K pozitívnejšej nálade prispievajú teplejšie žlté odtiene, ktoré sú vhodné do izieb kde sa pracuje. Studené osvetlenia, ktoré pôsobia o niečo chladnejšie, sú vhodné do spálne. Pri tomto type osvetlenia sa lepšie relaxuje a odpočíva.
led žárovka

Najlepšie svietidlá podľa jednotlivých miestností v byte


Chodba


Na tomto mieste musíte predovšetkým myslieť na umiestnenie vypínača, ktorý by mal byť na takých miestach, aby ste po chodbe nemuseli ísť po tme a predovšetkým aby ste vypínač hravo našli. V chodbe môžete použiť masívny luster, ktorý bude pôsobiť ako doplnok, alebo jednoduché bodové svetlá. Pokiaľ máte schodisko, môžete ho osvetliť LED pásikmi, ktoré upevníte na jednotlivé schody.

Obývacia izba


Obývačka je denná miestnosť, ku ktorej by ste mali pristupovať čo najdôraznejšie. V obývačke dokážu vyniknúť rôzne typy svietidiel. Centrálne osvetlenie je najdôležitejšie v celej miestnosti, kedy môžete zvoliť zaujímavý a výrazný luster, ktorý pôsobí ako doplnok do celého interiéru. Vhodná je aj stojatá lampa, napríklad hneď vedľa sedačky, ktorou získate trendový dizajn. Do obývačky voľte radšej teplé biele farby svietidiel so silnejším výkonom. Pokiaľ sa vám nepozdávajú veľké a extravagantnejšie lustre, zvoľte bodové svietidlá, ktoré zabezpečia zväčšenie obývacej izby.

stropní lustr

Kuchyňa


Najdôležitejšie je aby bol správne osvetlený pracovný priestor v kuchyni. Pokiaľ si myslíte, že vám stropná lampa zaručí svetlú kuchyňu, nie je to až taká pravda. Dnes je veľmi moderné a obľúbené LED svietidlo. Predovšetkým sa využíva ako LED pásik pod hornými skrinkami kuchyne. Pokiaľ vaša kuchyňa obsahuje ostrovček, ďalším doplnkovým svetlom môže byť závesné svietidlo nad ním.

Spálňa


Spálňa patrí medzi oddychové miestnosti, v ktorých stačia slabšie svietidlá. Pokiaľ na tomto mieste radi a často čítate, zadovážte si lampu na nočný stolík, alebo vrch postele ozdobte spomínaným LED pásikom.

Toaleta


V prvom rade vyberajte svietidlá, ktoré majú vyšší stupeň IP (krytie pred vlhkom a prachom). Kúpeľňa by mala byť vybavená hlavným svietidlom, ktoré osvetlí celý priestor. Najdôležitejšie je však svetlo pri zrkadle, ktoré by malo byť buď nad ním alebo po jeho bokoch, aby ste nevrhali svoj tieň. Vhodné je studené svetlo, ktoré pri vašej úprave zovňajšku neskresľuje farby.