Aj vy chcete mať vo vašej obývačke v určitý deň a v presnú hodinu stanovenú teplotu? V dnešnom modernom svete nie je nič ľahšie. Na trhu sú rôzne termostaty, ktoré vašu požiadavku bez problémov splnia. Preto, ak sa chcete po náročnom dni v práci vrátiť do vyhriatej miestnosti, tak na termostate jednoducho nastavíte požadovanú teplotu a on sa už o všetko postará. Na to aby však bola nameraná teplota správna je nutné dodržať pár zásad, vďaka ktorým sa stane kúrenie vašim koníčkom.

termostat

Možnosti umiestnenia termostatov

Správne umiestnenie termostatu je pre jeho presnú funkciu nevyhnutné. Termostaty by teda vo všeobecnosti nemali byť umiestnené za alebo pred veľkým kusom nábytku, za závesom alebo v prievane. Všetky časti či kusy nábytku totiž bránia prirodzenému prúdeniu vzduchu a z toho dôvodu môže byť nameraná teplota na termostate nesprávna. V prievane sa môže požadovaná teplota líšiť aj o niekoľko stupňov. Termostaty nie je vhodné umiestniť ani ku zdroju tepla, pretože by nameraná hodnota bola dosiahnutá skôr ako by sa stihla celá miestnosť vykúriť na požadovanú teplotu. Termostaty je teda vhodné umiestniť na stenu, ktorá sa nachádza oproti vykurovaciemu zariadeniu. Ideálne do výšky očí dospelého človeka, aby k nemu nemali prístup malé deti.

Aká by mala byť ideálna teplota v izbách?

Teplota v miestnostiach by sa však mala pohybovať v rozmedzí od 15-25 stupňov. V chodbe môže byť teplota chladnejšia okolo 15 °C, v kuchyni či v obývačke sa odporúča mať teplotu približne 22 °C. Prekurovať spálňu sa vôbec neodporúča. Prekúrené miestnosti môžu mať totiž nepriaznivý vplyv na ľudský organizmus. Výsledkom takejto prehriatej miestnosti môžu byť napríklad popraskané pery, vysušené sliznice alebo upchatý nos. Preto aj následný teplotný šok medzi vykúrenou izbou a chladným počasím vonku môže narušiť imunitný systém človeka a až k následnej chorobe. Teplota v spálni by sa teda mala pohybovať okolo 18 °C. Niekedy sa teda viac oplatí siahnuť po dlhom rukáve či teplejšom svetri, ako tráviť celý večer či noc v tielku a v krátkych nohaviciach.

regulátor

Vďaka efektívnym termostatom sa ideálna teplota v byte či v dome dodrží veľmi ľahko. Na displeji si navolíte požadovanú teplotu a termostaty spravia túto úlohu za vás. Špičkové termostaty a vykurovacie systémy od spoločnosti Viessmann nájdete na webovej stránke www.vykurovanie24.sk. Investícia do profesionálneho vykurovacieho systému sa vám vráti.