Staručký bojler na elektrinu dokáže svojou spotrebou urobiť pekný prievan do financií. Na druhej strane solárne kolektory, alebo tepelné čerpadlo predstavujú vysokú vstupnú investíciu, ktorú si každý nemôže dovoliť. Proti starším elektrickým zásobníkom skôr hovorilo obmedzenie v podobe nočného prúdu. Bojler cez noc ohrial veľa vody, ráno sme jej spotrebovali len malé množstvo a zvyšok cez deň vychladol. Večer sme sa potom kúpali vo vlažnej vode a čakali, až zopne nočný prúd. Dnes je už situácia iná a iné sú už aj zásobníky pre ohrev vody.
žena ve vaně
 
Chytré elektrické zásobníky
 
Najmodernejšie zásobníky pracujú na princípe „učenie sa“ zvyklostí užívateľov. Znamená to, že si zapamätajú kedy je voda využívaná najviac, a podľa toho spínajú s ohľadom na čas i tarifu. Vo finále to predstavuje úsporu až niekoľko desiatok Euro za mesiac oproti starým bojlerom. Ak budete chcieť použiť vodu v neštandardnom čase, nie je problém, zásobník si udržuje stálu teplotu a je rozdelený na dve časti, takže akútna príprava vody je rýchla.
holka ve sprše
Zásobník sa odporúča inštalovať najbližšie k miestu odberu vody, aby sa teplota nestrácala dlhým vedením. Ak je napríklad kuchyňa veľmi ďaleko od kúpeľne je vhodnejšie do kuchyne zaobstarať separátne prietokový ohrievač a zásobník ponechať napr. v samotnej kúpeľni.
 
Príklad elektrického zásobníka:         ARISTON Velis EVO PLUS
Zásobníkový ohrievač vody vybavený funkciou ECO EVO, ktorá si pamätá, kedy a koľko horúcej vody používate. Tým znižuje spotrebu elektrickej energie až o 14%. Je možné aj naprogramovať. Zásobník používa dve oddelené časti nádrže.
Chytré plynové zásobníky
 
Ohrev vody je možné riešiť aj pomocou plynového kotla, čo je tiež veľmi rýchly a vhodný spôsob. Voda sa ohrieva priamo v plynovom kotle, alebo v externom zásobníku. Integrované zásobníky môžu mať objem niekoľko desiatok litrov, externé môžu mať až 150 litrov. Zásobníky majú tepelnú sondu, ktorá stráži teplotu a podľa zvoleného programu regulácie, kotol vodu ohrieva. Komfortné funkcie rýchleho ohrevu potom zaisťuje, že kotol prietokovo prednostne ohrieva vodu a až potom prípadne vykuruje miestnosti.
 nerezový dvojdřez
Príklad plynového zásobníka:            ARISTON BCG 120L PROTECH

Nepriamo vyhrievaný zásobník s vysokou flexibilitou inštalácie. Jednoducho možno pripojiť ku všetkým nástenným plynovým kotlom. Je prispôsobený pre minimálnu tvorbu vodného kameňa a polyuretánová izolácia zabraňuje tepelným stratám.