História obložených chlebíčkov
 
–        V roku 1916 sa na svetovej scéne v Prahe objavil Jan Paukert, známy a uznávaný ako „otec obložených chlebíčkov“.
–        Rovnako tak, ako väčšina geniálnych vecí, aj obložený chlebíček vznikol náhodou, na podnet jeho rodinného maliara Jána Skramlíka.
obložený chlebíček
–        Ten vtedy vraj údajne stál na rebríku a Jan Paukert mu nosil občerstvenie v podobe klasických krajcov chleba. Balansujúcemu maliarovi sa však tieto veľké chleby jedli veľmi nepohodlne a tak požiadal Jána, aby vymyslel niečo menšieho. No a Jan Paukert prišiel s obloženým chlebíčkom, ako ho poznáme dnes.
–        Po pár týždňoch začal Jan Paukert obložené chlebíčky predávať u Národného divadla v Prahe.
–        Vzniklo vyhlásené lahôdkarstvo, pred ktorého vitrínou sa zbiehali sliny všetkým okoloidúcim i návštevníkom Prahy.
–        Jeden z prvých a najslávnejších odberateľov tejto pochúťky sa stal Vlasta Burian.
–        Do Paukertova lahôdkarstva začala dochádzať pražská smotánka hercov, spisovateľov, maliarov i dôstojníkov Československej armády. Chodil sem napríklad vedľa Buriana, Čapek, Beneš, Destinová, alebo Hugo Haas a ďalší.
obložený chléb
–        Pôvodne sa k obloženým chlebíčkom pilo vychladené šampanské, alebo najlepšie koňaky Martell.
–        Medzi Francúzmi sa traduje, že predchodca obložených chlebíčkov bol Napoleon Bonaparte, ktorý keď ťahal Európou a ponáhľal sa, nechal si od svojich kuchárov pripraviť sendvič. A pretože bol vyberaví, chcel na prvý pohľad vidieť, čo je v chlebe za ingrediencie, tak vymyslel otvorený sendvič čiže obložený chlieb.
–        Pôvodný obložený chlebík sa skladal s dusenej šunky, osminky vajíčka, kúsku drobného ementálu, uhorskej salámy, rajčiny a to všetko bolo podmazané zemiakovým šalátom, vyrobeným z domácej majonézy.
–        Obložené chlebíčky sa na území Čiech, Moravy a Slovenska rýchlo udomácnili a rozšírili sa na pulty do všetkých miest hneď po druhej svetovej vojne.
–        Odhaduje sa, že veľkí aj malí producenti vyrobia niekoľko desiatok miliónov kusov chlebíčkov ročne a ďalšie desiatky miliónov si vyrobí Česi a Slováci doma.
–        Dodnes, ako Česká, tak Slovenská republika si drží v tomto prvenstvo a obložené chlebíčky nechýbajú na žiadnom pulte lahôdkarského obchodu.