Patent zastaraných žiaroviek a klasické prvky osvetlenia sú dnes vo veľkej miere nahradzované modernými led svietidlami. Tento postup je logický a v skratke možno povedať, že led svietidlá majú v podstate v každej funkcii navrch a užívateľovi poskytujú oveľa úspornejšie a efektívnejšie osvetlenie s niekoľkonásobne vyššou životnosťou, ktorá sa odhaduje na 40 až 50 000 hodín žiarenia.

osvětlení

Za tieto vlastnosti vďačíme svetlo emitujúcej dióde (led), ktorá sa nachádza v nových svetelných prvkoch. Nielenže táto dióda a jej pravidelný chod šetrí odberom elektrickej energie, ale takisto oproti starým žiarovkám vyžaruje viac svetla a napriek tomu poskytuje okamžitý a neprerušovaný chod, takisto už zmienenú výrazne dlhšiu životnosť. Je teda z viacerých stránok tiež funkčnejšia.
Diódy led tak dnes nenájdeme iba v led žiarovkách, led trubiciach, led reflektoroch,… ale populárnou sa stáva relatívne nová forma led osvetlenia vo forme samolepiacich led pásikov, ktoré poskytujú veľmi praktický dizajn a moderné vlastnosti. Zaujímavým je najmä čoraz častejšie využívaný rgb led pás, ktorého diódy umožňujú vyžarovať až tri farby, poskytujú tak rôzne pestré kombinácie a efekty.

  • Tieto efekty sa dajú meniť diaľkovo pomocou ovládača a konkrétne vravíme o troch farbách: Červená (RED), zelená (GREEN), modrá (BLUE).

led pás
Led pásiky majú výhodu v prvom rade v tom, že sa dajú praktickým spôsobom umiestniť na miesta, kam by ste sa s osvetlením väčších rozmerov nedostali, alebo kde by väčší svetelný produkt zavadzal a zaberal zbytočne veľa miesta. Pásiky led sa tak často využívajú napríklad pre šikovné osvetlenie kuchynskej linky alebo inej pracovnej plochy, no takisto sú skvelé k podsvieteniu ľubovoľných predmetov a samozrejme k nápaditej a pestrej dekorácii. Možnosti ich využitia sú takmer nekonečné a za pomerne nízku cenu prinášajú funkčné ako aj dekoračné riešenia.