Pre každú oblasť je typické pestovanie určitých plodín. V našich končinách je obľúbená repka olejná, ktorá sa teší naozaj veľkej obľube. V mnohých prípadoch je nazývaná aj zázrak našich polí. Predstavuje užitočnú plodinu, ktorú si všimnete prakticky vždy, keď kvitne – jej farba je výrazne žltá. Okrem toho má aj špecifickú vôňu, ktorú cítite aj na kilometer. Prečo je repka olejná pestovanie tak obľúbená? V čom spočíva jej výnimočnosť a čo vďaka nej získate?
řepka olejka

Výnimočnosť repky olejnej


Na našich poliach sa najčastejšie stretávame s repkou. Najväčšie oblasti jej pestovania však nájdeme napríklad v Číne, Indii alebo dokonca aj v Kanade. Jej bohaté využitie však nájdeme aj v Európe, nakoľko sa v týchto končinách využíva na výrobu bionafty. Dobrou správou však je, že sa pestovanie repky olejnej z roka na rok zvyšuje. A to z jedného jediného dôvodu – je prospešná tak pre život človeka, ako aj pre jeho zdravie. Olej z repky sa používa nielen v kuchyni, ale dokonca aj pre rôzne technické účely. Najčastejšie sa jedná o výrobu hydraulických olejov, a to v automobilovom a ťažkom priemysle. Okrem toho si svoje výrazné zastúpenie udržiava aj vo farmaceutickom priemysle. Spracovanie repky prebieha v určitých krokoch, pričom v záverečnom kroku dochádza k jej lisovaniu. Zvyšky semien sa vo väčšine prípadov pomelú a je možné ich opätovne použiť ako krmivo pre zvieratá. Repka olejná teda predstavuje plodinu, ktorá má všestranné použitie.
rostlina řepka

Repka olejná je bohatá vo viacerých smeroch


Aj keď je repka charakteristická svojim vzhľadom, s tým, ako vyzerá semeno ste sa možno ešte nestretli. Semeno repky je zvnútra modročiernej farby, je guľaté a veľmi ľahké – jedno semienko váži približne 4-6 gramov. Jedno semienko v sebe ukrýva až 50% oleja a okrem toho aj rôzne esenciálne oleje, ktoré sú pre zdravie človeka prospešné. Skrýva v sebe minerálne látky, aminokyseliny, a rôzne vitamíny a súčasne aj antioxidanty. Repka olejná má skutočne čo ponúknuť. Je však potrebné, aby bola vypestovaná správne. Pestovanie repky olejnej je síce rozšírené, nie vždy sa však podarí ju vypestovať správne. Ak vás táto problematika zaujíma, navštívte stránkuhttp://www.osivo.sk, kde nájdete mnoho informácií z oblasti jej pestovania. Okrem repky olejnej tu nájdete zaujímavé informácie o pestovaní rozličných plodín. Dopestujte si aj vy kvalitné plodiny a buďte zdravý!